Šéfové politických stran budou jednat o mandátu vlády

Šéfové demokratických politických stran budou večer jednat o dalším mandátu vlády Jana Fischera. Schůzku svolal předseda ODS Mirek Topolánek. Nezúčastní se jí ale ČSSD ani premiér Jan Fischer.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek, Jan Fischer

Mirek Topolánek, Jan Fischer | Foto: Tomáš Adamec

Předseda ČSSD Jiří Paroubek účast odmítl. Vadí mu, že by se na debatě o úpravě mandátu úřednické vlády podílely i KDU-ČSL a TOP 09, tedy strany, které na jaře vládu nepodpořily.

"Abych byl na schůzce se stranou, která nevyjádřila podporu této vládě, a stranou přeběhlíků, tedy současných a bývalých lidovců, tak taková schůzka pro mě nemá smysl," uvedl Paroubek.

O jednání ve formátu, který svolal Topolánek, mluví jako o "schůzce plaček nad bývalou koalicí a tribunálu proti ČSSD". Pokud mají o programu jednat i lidovci a TOP 09, měli by podle Paroubka být pozváni zástupci všech sněmovních stran, tedy i komunisté a Demokratická strana zelených.

Podle Topolánka by se na schůzce mělo dohodnout, jaké by měly být další programové priority kabinetu, který zemi nakonec nepovede jen do letošního října, ale až do jara příštího roku. Šéf ODS tvrdí, že Paroubkovi současné složení Fischerovy vlády vyhovuje, protože do ní dosadil politiky místo úředníků.

"Není možní čekat na dobu, kdy nám vláda předloží svoje vlastní programové prohlášení, ale při tak křehké situaci ve sněmovně a křehkém mandátu, který tato vláda do voleb může mít, je třeba jednat dopředu. Jiří Paroubek jednání obstruuje a svědčí to o tom, že vláda, kterou vede Jan Fischer, mu v podstatě vyhovuje, protože tam má politické ministry, nikoliv úředníky, jak původně dohoda zněla," řekl Topolánek.

Účast zřejmě odmítnou i zelení

Premiér Fischer oznámil, že považuje jednání bez ČSSD za nesmyslné. Ze stejného důvodu zvažuje odmítnout pozvání i předseda zelených Ondřej Liška.

"Správný postup by byl následující: premiér Fischer svolá schůzku stran, které umožnily vznik jeho vlády, a na ní se projednají jak programové, tak personální záležitosti související s pokračováním mandátu vlády. Z toho důvodu my se schůzky nemáme důvod zúčastnit," prohlásil Liška.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg je podle zakladatele strany Miroslava Kalouska připraven se na jednání dostavit. "Každá schůzka politických lídrů má svůj smysl a posláním politických lídrů je spolu jednat," uvedl Kalousek.

Na schůzku se chystá i předseda lidovců Cyril Svoboda, přestože si nemyslí, že by se mělo na vládnutí Jana Fischera něco měnit.

"Vláda má důvěru sněmovny a nevím, jestli je důležité, abychom teď tady zahajovali nějaká jednání o tom, jaký má mít mandát. Hlavně si nedokážu představit, že se na tom všechny politické strany shodnou. Myslím, že by se politické strany měly spíš dohodnout na tom, co chtějí ve sněmovně prosazovat, protože to mají skutečně v rukou," podotkl Svoboda.

Fischer chce do příštího týdne, kdy vyprší původní mandát vlády, která vznikla jako překlenovací, připravit její nový program. ODS žádá také personální změny, vedle ministra životního prostředí Ladislava Mika, který hodlá vládu opustit kvůli práci v Evropské komise, by podle nich měl odejít ministr vnitra Martin Pecina. V neděli to zopakoval Topolánek. Pohrozil také, že pokud vláda přistoupí na levicový program, ministři nominovaní ODS mohou z kabinetu odejít.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme