Šéfové stran vládní koalice o budoucí vládě

Podpora novému kabinetu - to je téma, o kterém od rána ve Strakově akademii jednají představitelé staronové koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Jde o první schůzku od té doby, co prezident Václav Klaus pověřil Stanislava Grosse jednáním o nové vládě. Zatím je nejpravděpodobnější, že základem nového vládního kabinetu bude dosavadní koalice, která má ve sněmovně většinu 101 poslanců z 200. Dnešní setkání nejspíš nebude tento týden poslední. Očekává, že se do víkendového zasedání předsednictva a Ústředního výkonného výboru ČSSD, na kterém už zřejmě Stanislav Gross předloží teze vládního prohlášení, ještě setkají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross

Stanislav Gross | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Ke společnému jednání se dnes sešli zástupci Lidového domu, lidovců i unionistů. Tématem rozhovorů je zřejmě podpora budoucímu kabinetu. Koalice se totiž nemůže spolehnout, že získá podpisy všech svých poslanců pod příslib loajality kabinetu. Také sladit postoje k programovému prohlášení zřejmě nebude jednoduché. ČSSD by chtěla návrat ke svému volebnímu programu, zbytku koalice se to příliš nelíbí.

Jak řekl Radiožurnálu místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, neshody sociálních demokratů kvůli podepsání bianco šeku prý nejsou podstatné. Stejně tak jako rozdělování ministerských křesel: "Bude potřeba najít jakýsi soulad ve smyslu hledání programové společné báze, protože ten stav nemůže takto pokračovat a bude třeba na základě toho vést i ta jednání," poznamenal Škromach.

Šéf unionistických poslanců Karel Kühnl Radiožurnálu řekl, jeho strana počítá s tím, že dnešek naznačí další konkrétní obrysy budoucí koalice. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek se drží více při zemi a tvrdí, že sestavení příští vlády nebude dominovat jednání koaliční devítky, ale hlavním bodem bude správa země.

Právě Kalousek je považován za otce myšlenky, aby se koaliční poslanci písemně zavázali k podpoře koalice a budoucí vláda tak získala jistotu sněmovní většiny. ČSSD s tím ale narazila na problém s některými svými poslanci. Mnozí totiž podepsat bianco šek budoucí vládě odmítají, nebo váhají.

Údajně zhruba polovině ze 70 poslanců ČSSD vadí především to, že se s jejich loajalitou vládě rovnou počítá, ale nikdo se jich na nic nezeptal. Se svými podpisy proto podle něj chtějí počkat minimálně do příštího týdne, kdy by je měl úřadující předseda strany Gross na poslaneckém klubu informovat o svým záměrech.

Například jak Radiožurnálu řekl Grossův poslanec Stanislav Křeček, poslanci považují takový postup za nedůstojný. "Potvrdit jenom to, že jakékoliv kroky vlády budou v budoucnu ze strany poslaneckého klubu požadovány, to by podle mého názoru bylo nepřijatelné nejen morálně, ale nepochybně by to bylo v rozporu i s Ústavou," namítá Křeček.

Podpisy ano, ale pod programové prohlášení budoucí vlády, říká pražský poslanec ČSSD Karel Šplíchal. "Pokud programové prohlášení bude odpovídat sociálnědemokratickému programu, tak s tím nemám problém," dodal.

Programové prohlášení vlády spolu s novým týmem ministrů schvaluje sněmovna, ale věrohodnost kabinetu, jak se vyjádřil prezident Václav Klaus při pověření Grosse jednáním o vládě, posoudí hlava státu ještě před tím, než se rozhodne šéfa sociálních demokratů jmenovat premiérem.

Milan Kopp, Milada Richterová, Martin Hromádka, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme