Šéfové vládních stran se chystají na další jednání o řešení krize

Řešení koaliční krize dnes opět budou hledat předsedové vládních stran - tedy ČSSD, KDU-ČSL a unionistů. Stanislav Gross, Miroslav Kalousek a Pavel Němec se na schůzce pokusí dohodnout, jestli má pokračování koaličního svazku ještě smysl, anebo jestli zvolí jinou cestu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross

Stanislav Gross | Foto: Stanislav Zbyněk

Premiér Gross už včera prohlásil, že dnešní jednání šéfů vládních stran nepovažuje za klíčové a že definitivně se rozhodne koncem týdne, na jednání tzv. koaliční devítky - tedy společném zasedání vedení všech tří stran.

Vedoucí katedry politologie Západočeské univerzity v Plzni Ladislav Cabada ovšem toto prohlášení premiéra nepovažuje za rozumné. Hledání konečného řešení podle něj vyžaduje více času.

"Je celkem běžné, že o koalicích se jedná dlouhé měsíce, a nevidím moc důvodů pro to, aby skutečně nové nastavení vlády mělo být rozhodnuto během nějakého velmi krátkého časového okamžiku. Dávat si tyhle termíny, dokdy se musíme dohodnout, není vždycky úplně produktivní," říká politolog Cabada.

Ke koaliční krizi se dnes v Lidových novinách vyjádřil také ministr bez portfeje, nestraník Jaroslav Bureš. Řekl, že pokud se situace neuklidní, zváží své další setrvání v kabinetu. Vadí mu především spory mezi jednotlivými ministry.

Podle ministra financí Bohuslava Sobotky může za koaliční krizí stát ODS. Deníku Právo řekl, že nejsilnější opoziční strana se polekala návrhu ČSSD na snížení daní a dala šéfovi lidovců Kalouskovi za úkol koalici rozbít. ODS i KDU-ČSL takovou konstrukci odmítají.

Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme