Šéfové zkrachované 1. Francouzské záložny jdou do vězení

Pražský městský soud vynesl rozsudek nad dvěma vrcholnými představiteli zkrachované 1. Francouzské záložny. Bývalého předsedu představenstva kampeličky Pavla Ouřadu poslal za podvod na sedm a dalšího člena představenstva Petra Hůfa na 6 a půl let do vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň | Foto: Justice.cz

Podle žalobce vybralo vedení záložny peníze od 375 lidí, ale nevrátilo je. Klientům tak způsobilo škodu 38 miliónů korun. Bývalý předseda představenstva Pavel Ouřada je spolu s dalším členem představenstva Petrem Hůfem obžalován z podvodu a zkreslování údajů o stavu hospodaření.

Vklady klientů chteli použít na zřízení sítě restauračních a zábavních podniků. Oba jsou ve vazbě. Hrozí jim pět až dvanáct let vězení. Další tři zaměstnanci záložny už byli v odděleném líčení odsouzeni k podmíněným trestům za zkreslování účetnictví.

Vůbec poprvé by tak byli potrestáni představitelé jedné z kampeliček, které u nás v minulých letech hromadně krachovaly. V nucené správě jsou v tuto chvíli 2 záložny, v konkurzu 27 a v likvidaci 52 kampeliček. Podle mluvčího úřadu pro dohled nad družstevními záložnami Oldřicha Zajíce probíhá vyplácení odškodnění družstevníků bez problémů.

"V tuto chvíli je již vyplaceno přes 90 procent nárokovatelů, tedy těch družstevníků, kteří uplatnili své nároky u zajišťovacího fondu. Je jich více než 90 tisíc. A výplaty samozřejmě stále pokračují a budou postupně navazovat na novelu zákona, kde se to zvýšilo z 80 procent, maximálně 100 tisíc, na 90 procent maximálně 400 tisíc.

Tyto výplaty by měly začít zhruba na podzim letošního roku. " Zajišťovací fond ale odškodňuje na úkor všech daňových poplatníků. Stát totiž kvůli financování fondu musel vydat dluhopisy, které nakonec zaplatíme my všichni. Hlavní ekonom Raiffesenbank a bývalý ministr financí Pavel Mertlík vidí příčinu problémů našich kampeliček především ve špatné legislativě: "To, co na ní bylo špatné, bylo to, že ona byla velmi liberální v tom špatném slova smyslu. Ona dovolovala formy hospodaření, které u jiných finančních institucí například u bank nejsou možné - čili to jsou takové ty věci jako půjčování svěřených vkladů klientů osobám spřízněným s tou institucí a podobně. Ta druhá stránka věci - každý zákon lze obejít a zneužít. I ten špatně udělaný zákon není ten základní problém. Problém je skutečně v tom, jakým způsobem managementy těch kampeliček své družstevní záložny spravovaly a ty soudní procesy svědčí o tom, že celá řada z nich byla obětí počínání kriminálního typu."

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme