Šéfredaktor Čásenský opouští MF Dnes. Spojení s Babišem vidí jako rizikové

Deník Mladá fronta Dnes opouští po téměř osmi letech šéfredaktor Robert Čásenský. Zdůraznil, že v žádném případě nejde o vynucené rozhodnutí, o odchodu prý uvažoval už dlouho. V rozhovoru pro Radiožurnál zároveň však uvedl, že také vidí riziko ve spojení s miliardářem Andrejem Babišem, který vydavatelství deníku v říjnu převzal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfredaktor deníku Mladá fronta Dnes Robert Čásenský po téměř osmi letech odejde z funkce (archivní foto) | Zdroj: ČTK

K rozhodnutí opustit MF Dnes k 15. listopadu podle vás došlo už na konci června, proč jste to ohlásil až teď? Ono to vypadá, že ten odchod je takový náhlý…

Není náhlý, byli jsme domluvení, že do konce října se o tom nebude mluvit. Bylo by přece divné, kdyby se to vědělo dlouho dopředu. Už jenom pro řízení práce v redakci by to bylo nepraktické. Nemyslím si, že by byla jakákoli výhoda, kdyby moji kolegové věděli dva měsíce dopředu, že jejich současný šéf už tady nebude.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Robertem Čásenským o jeho odchodu z funkce šéfredaktora MF Dnes

V čele deníku jste byl od roku 2006, teď odcházíte…

Osm let je docela dlouhá doba a myslím si, že každý šéfredaktor zaběhne do jisté rutiny. U mě se sešly dvě věci najednou - jednak už to byla dlouhá doba a zároveň přišel docela výrazný impuls. Ve chvíli, kdy se to spojilo, jsem se takhle rozhodl.

A impulsem bylo to, že vaše noviny koupil podnikatel a lídr hnutí ANO 2011 Andrej Babiš?

Kdybych o tom nepřemýšlel už předtím, tak by možná jeden ten impuls k tomu (rozhodnutí) nevedl, ale ve chvíli, kdy víte, že už tu práci děláte dlouho a že se chtíc nechtíc něco výrazného kolem těch novin mění, tak se k tomu rozhodnete.

Robert Čásenský (*1974)
- vystudoval sociologii na Univerzitě Karlově
- v 90. letech byl redaktorem a vedoucím domácího zpravodajství v Českém deníku a Denním Telegrafu
- mezi lety 1998 až 2000 byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin
- v Mladé frontě Dnes působil od roku 2001 jako zástupce šéfredaktora Pavla Šafra
- šéfredaktorem MF Dnes byl od ledna 2006 do roku 2013

Čili to není odpověď na případné zásahy pana Babiše do chodu redakce nebo novin…

Není, žádné takové zásahy jsem nezažil. Dokonce musím říct, že zatímco předtím, než noviny koupil, tak tu a tam telefonoval s tím, že žádal o nějaké očištění na komentář, tedy tak, jak to dělají všichni ostatní politici nebo řada byznysmenů. Od té doby jsme o obsahu novin spolu nemluvili ani jednou.

To znamená, že ani nevidíte nějaká rizika ve spojení předního listu s dnes už předním hráčem politické scény?

Vidím. A nejen proto, že je to přední hráč politické scény, ale také proto, že je to významný byznysmen s mnoha firmami. Propojování médií s takto významnými byznysmeny v sobě vždycky nese riziko a je na každé redakci a každém redaktorovi, aby se s tím dokázal srovnat a psal tak, jak mu velí jeho svědomí. Já jsem přesvědčený o tom, že novináři v Mladé frontě to dokážou.

Vladimír Kroc, ČRo, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme