Sehnat 50 tisíc podpisů není lehké, shoduje se většina uchazečů o prezidentské křeslo

Sehnat 50 tisíc podpisů - jeden z nutných předpokladů pro účast v historicky první české přímé volbě prezidenta. Splnit se podařil už dvěma z více než dvacítky prezidentských uchazečů - Miloši Zemanovi, kterého nominovala Strana práv občanů - zemanovci, a bývalému předsedovi úřednické vlády Janu Fischerovi. Většina uchazečů o prezidentskou kandidaturu říká, že sehnat podpisy není lehké.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentská standarta na Pražském hradě

Prezidentská standarta na Pražském hradě | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Limit 50 tisíc občanských podpisů se snaží splnit například tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl, pedagog a umělec Vladimír Franz nebo ekonom a někdejší ministr Vladimír Dlouhý. Sběr podpisů je podle Dlouhého hodně náročný, a to i finančně.

„Každý si určitě kalkuluje, jaké jsou náklady na jeden podpis,“ říká. Jeden podpis ho prý přijde zhruba na dvacetikorunu. „Vždycky ta jednotka podpisu něco stojí,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Shánění 50 tisíc podpisů pro prezidentskou kandidaturu - téma pro redaktorku Miladu Richterovou

Mezi zájemci o účast v přímé volbě hlavy státu jsou zatím i čtyři ženy a také ony shromažďují nutný počet podpisů. Nepodceňuje to například předsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková:

„Suverenita jako taková podpisy od nikoho nekupuje, ani si na to nenajímáme žádné placené brigádníky. Samozřejmě chodíme i mezi politiky, mám asi pět podpisů senátorů, i někteří poslanci se podepsali. Máme také podpisová místa, je jich zhruba 120. Jsme vděční za každý podpis, který mi třeba přijde poštou.“

Některým prezidentským kandidátům stačí podpora vlastní silné strany. Například první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka je kandidátem ODS.

„Naše ústava dává dvě možnosti: buď nominaci deseti senátory, dvaceti poslanci, nebo 50 tisíc podpisů. Já osobně mám plnou podporu senátního i poslaneckého klubu se všemi podpisy,“ vysvětluje, proč nepotřebuje sbírat navíc podpisy lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O shromažďování podpisových archů pro prezidentskou kandidaturu mluvil také politický komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

Podpora zákonodárců pro klání o Hrad stačí i kandidátovi další vládní strany - předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi.

Podpisy občanů nepotřebuje k účasti v prezidentské volbě ani místopředseda opoziční ČSSD Jiří Dientsbier. Přesto k tomu shromažďuje navíc i hlasy lidí:

„Mojí výhodou je, že mě skutečně podporuje poměrně dost lidí a samozřejmě i to, že mám za sebou silnou stranu, která má strukturu po celé České republice. Mám celou řadu dobrovolníků, kteří mně pomáhají. Zatím rozhodně neplatíme žádných 8 ani 20 korun brigádníkům.“

Ústavní právníci prezidentské kandidáty varují před možným zpochybněním petic kvůli falešným podpisům a údajům. Proto doporučují nasbírat podpisy alespoň 10 tisíc lidí navíc.

Milada Richterová, Petr Nováček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme