Seitlová podala trestní oznámení kvůli prodeji zboží s karciogeny

Senátorka Jitka Seitlová podala trestní oznámení kvůli prodeji výrobků s karciogeny. Produkty s látkou isobutylnitrit jsou v českých obchodech k dostání už tři čtvrtě roku. Jedná se například o osvěžovače vzduchu nebo čističe hlav videopřehrávačů, které na trhu objevila Česká inspekce životního prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jitka Seitlová | Foto: Senát ČR

Isobutylnitrit je na seznamu uznaných karcinogenů EU. Senátorka chce oznámením přimět příslušné úřady k tomu, aby zakázaly prodej karcinogenních výrobků co nejdříve.

"Bohužel se mi přes urgence na jednotlivých ministerstvech a orgánech, které by podle mého názoru měly zajistit ochranu spotřebitele, nepodařilo dosáhnout nápravy. K dnešnímu dni jsou výrobky nadále prodávány, a proto jsem se rozhodla jako poslední možnost podat oznámení na neznámého pachatele," řekla Seitlová.

Předběžné opatření, kterým by soud mohl prodej těchto výrobků zakázat, ale senátorka v trestním oznámení nenavrhla. "Nejsem si jistá, jestli je to ta nejrychlejší cesta," vysvětlila. Nejrychlejší podle ní bylo předání celé záležitosti policii a oslovení úřadů, aby jednaly.

Senátorka uvedla, že už v červenci vyzvala ministerstva životního prostředí a průmyslu a obchodu, Českou obchodní inspekci a hlavního hygienika k nápravě. Dostalo se jí ale odpovědi, že je třeba počkat na předpis, podle kterého bude možné převést do českého právního řádu směrnici EU z roku 2004.

Vyhláška zakazující prodávat výrobky, které obsahují isobutylnitrit, má podle serveru Aktuálně.cz v Česku platit až od února příštího roku. Tedy přesně v termínu, kdy končí lhůta, kterou Evropská unie Česku na zákaz dala. Pak by hrozily sankce.

Martin Hromádka, Andrea Bzonková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme