Polští poslanci souhlasí se vznikem Evropského fondu obnovy. ‚Druhý Marshallův plán,’ řekl premiér

Polští poslanci vyslovili souhlas se vznikem Evropského fondu obnovy. Hlasování bylo klíčové pro čerpání mnohamiliardové pomoci ekonomikám po pandemii koronaviru.

Od stálého zpravodaje Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z fondu může Polsko v příštích letech získat v přepočtu až bilion a půl korun. Ilustrační foto | Foto: Sławomir Kamiński | Zdroj: Reuters

Pro zvýšení vlastních rezerv Evropské komise, ze kterých se má financovat Evropský fond obnovy, hlasovali poslanci vládní koalice s výjimkou euroskeptické strany Solidární Polsko.

Co se v Česku zlepší za evropské peníze? Plán obnovy neříká, kam se země posune, kritizuje senátor

Číst článek

Výpadek nahradily hlasy poslanců za opoziční Levici. Premiér Mateusz Morawiecki nazval tento Evropský fond obnovy druhým Marshallovým plánem.

Z fondu může Polsko v příštích letech získat v přepočtu až bilion a půl korun na takzvanou zelenou energii, digitalizaci, zdravotnictví nebo rozvoj venkova.

Unijní fond obnovy má umožnit členským zemím Evropské unie postavit na nohy ekonomiky postižené koronavirem. Česko z něj bude moci čerpat až 191 miliard korun.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme