Selhal ve Vrběticích jedinec, nebo systém? Chovanec chce prověřit zabezpečení areálu

Policejní prezident Tomáš Tuhý musí nechat prověřit situaci v areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde policie vyšetřuje krádež střelných zbraní a výbušnin. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) se musí zjistit, zda šlo o selhání jednotlivců, nebo celého systému zabezpečení areálu. Oznámilo to tiskové oddělení ministerstva vnitra.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). | Foto: Martin Svozílek

„V prvé řadě jsem rád, že policie dopadla pachatele, a zabránila tak dalším škodám. Samozřejmě ale chci, aby tato lokalita už nepřinášela pro obyvatele žádná další rizika," uvedl Chovanec. Dodal, že se proto na šéfa policie obrátil s tím, aby situaci prověřil. Chovanec chce lokalitu v příštím týdnu navštívit, aby se o přijatých bezpečnostních opatřeních přesvědčil na místě.

Krádeže zbraní ve vrbětickém muničním skladu: policie obvinila dva lidi, další vyšetřuje

Číst článek

Policie v souvislosti s krádeží střelných zbraní a výbušnin z okolí vybuchlých skladů ve Vrběticích na Zlínsku vyšetřuje pět lidí. Dva z nich už byli obviněni z nedovoleného ozbrojování, za což jim hrozí až osm let vězení. Část ukradených zbraní se pokusili prodat.

Když se na jaře zjistilo, že byl narušen areál, ve kterém koncem roku 2014 vybuchly dva muniční sklady společnosti Imex Group, posílila policie jeho ostrahu. Kromě policie se o ni stará i bezpečnostní agentura.

Podobu zpřísněných opatření ředitel zlínské krajské policie Jaromír Tkadleček neupřesnil, považuje ji ale za dostatečnou.

Vjezd do muničního areálu u Vrbětic | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

„Zabezpečit areál na sto procent je virtuální realita. Stoprocentně podobným případům do budoucna zabránit nelze. Jsem přesvědčen, že s těmi silami a prostředky, které máme k dispozici, jsme udělali maximum možného," uvedl v týdnu Tkadleček. Zároveň připustil, že hlavní zodpovědnost za vniknutí mužů do areálu nese jako velitel zásahu on.

Od výbuchu skladů jde podle policie o první zaznamenaný případ krádeže zbraní uvnitř střeženého areálu. Munice uskladněná v dalších skladech v areálu byla z Vrbětic odvezena. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme