Semily odvolaly ředitele waldorfské školy Semeckého, který odmítal testovat žáky na covid

Semilská radnice odvolala ředitele tamní waldorfské školy Ivana Semeckého a bude na jeho místo hledat nového. Město to uvedlo na svém webu. Ředitel po žácích nepožadoval povinné testy na koronavirus. Porušením mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví už se zabývají hygienici a škole hrozí až třímilionová pokuta. Waldorfská škola vyučuje podle alternativního vzdělávacího programu.

Aktualizováno Semily (Aktualizováno: 15:55 20. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rada města rozhodovala o odvolání ředitele v pondělí 19. dubna do pozdních večerních hodin. Starostka města Lena Mlejnková z Volby pro Semily a místostarosta Tomáš Sábl na městském webu uvedli, že závěr o odvolání Semeckého byl jednohlasný. Ředitel podle nich na jednání rady města žádal o více času, ale z jeho strany údajně nepřišel žádný vstřícný krok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedení Semil odvolalo ředitele waldorfské školy, kde pouštěli do výuky i netestované děti

„Teď tady sedím v kanceláři, mám pocit, že se nic nezměnilo, akorát tu leží ten papír s tím odvoláním. Myslím se, že tak jak jsou stanovené podmínky pro odvolání ve školském zákoně, že nejsou naplněny,“ řekl ke svému odvolání ředitel školy Ivan Semecký. Proti odvolání je připravený se bránit s pomocí právníků.

Starostka Lena Mlejnková z Volby pro Semily už nechtěla odvolání komentovat a odkázala na oficiální vyjádření radních. Podle něj porušoval ředitel vědomě mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví a jeho postup navíc rozdělil školu na dva nesmiřitelné tábory, což by mohlo waldorfské školství, které má v Semilech zhruba třicetiletou tradici, ohrozit. Ředitel Ivan Semecký už dříve řekl, že si myslí, že jednal správně.

Waldorfská škola v Semilech učila neotestované žáky, hrozí jí pokuta až tři miliony korun

Číst článek

Město bude pro waldorfskou školu hledat nového ředitele, nebo ředitelku. I o tom semilští radní rozhodli. Současně musejí čekat na to, jak situaci ve škole posoudí krajská hygiena, která školu prověřuje už od minulého týdne. Zjistila nedodržení mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví a vypracovala protokol, ke kterému má vedení školy možnost se vyjádřit, má k tomu zákonnou lhůtu 15 dní. Škole za porušení mimořádného opatření hrozí pokuta až 3 miliony korun

V Semilech se v pondělí 19. dubna sešli lidé, kteří přišli řediteli vyjádřit podporu. Pokojné shromáždění svolali na semilský Ostrov rodiče dětí, které školu navštěvují. Podle rodičů dětí z waldorfské školy ředitel Ivan Semecký postupoval podle školského zákona, který není v souladu s vládním nařízením. Podle Krajské hygienické stanice v Liberci porušoval zákon. 

Na ostatních základních školách v Semilech rodiče testování neodmítají, situace na waldorfské škole to nezměnila.

Jana Pšeničková, Jana Švecová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme