Waldorfská škola v Semilech učila neotestované žáky, hrozí jí pokuta až tři miliony korun

Krajští hygienici dokončují šetření ve waldorfské základní škole v Semilech. Ta v pondělí přijala do výuky děti bez antigenních testů. Škole hrozí za porušení zákona pokuta až tři miliony korun.

Semily Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle informací od rodičů se týdnu, který předcházel znovuzavedení výuky pro žáky 1. stupně základních škol, zvedla vlna nevole; řada rodičů s testováním nesouhlasí a požadovala po vedení školy, ať netrvá na povinném testování (ilustrační foto) | Foto: Šárka Škapiková | Zdroj: Český rozhlas

Waldorfské základní škole v Semilech hrozí pokuta ve výši až tři miliony korun. V pondělí 12. dubna totiž přijala do výuky děti bez antigenního testu na covid-19, a to navzdory vládním nařízením. Věcí se zabývá krajská hygienická stanice a také město Semily jako zřizovatel školy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem semilské waldorfské školy sleduje Šárka Škapiková

Podle informací od rodičů se v týdnu, který předcházel znovuzavedení výuky pro žáky prvního stupně základních škol, zvedla vlna nevole; řada rodičů s testováním nesouhlasí a požadovala po vedení školy, ať netrvá na povinném testování.

Ředitel školy Ivan Semecký poté podle zjištění Českého rozhlasu obeslal rodiče dopisem, ve kterém jim nabídl možnost dát dítě do školy i přesto, že antigenní testování nepodstoupí. Někteří rodiče se nabídky rozhodli využít, někteří ne.

Ve škole se tedy v pondělí 12. dubna testovalo, ale výtěrem z nosu neprošly všechny děti. Kolik jich test mělo a kolik ne, nechce vedení školy, hygiena ani město uvést. Krajští hygienici ale potvrdili, že ve škole skutečně neotestované děti celé pondělní dopoledne byly.

Případem se začala zabývat Krajská hygienická stanice v Liberci, už v pondělí dorazili hygienici společně s vedením města přímo do školy, ověřili si potřebné informace a začali vypracovávat protokol, který dokončují. Podle ředitele krajské hygienické stanice v Liberci Vladimíra Valenty škola porušila hned dva zákony: pandemický zákon a zákon o ochraně veřejného zdraví. Škole teď hrozí pokuta ve výši až tři miliony korun.

Waldorfská škola v Semilech nevyžaduje povinné testování dětí, řediteli hrozí pokuta i odvolání

Číst článek

Pokud jde o personální stránku věci, ředitele školy hygiena odvolat nemůže, to by muselo udělat město coby zřizovatel. Vedení města se věcí zabývá, rada města se k tomu sejde v pondělí 19. dubna a na základě informací v oficiálním protokolu bude pak podle starostky Leny Mlejnkové ze Starostů pro Liberecký kraj podnikat další kroky.

Redakce kontaktovala ředitele školy Ivana Semeckého už v pondělí 12. dubna ráno, odmítl se k čemukoliv vyjádřit. To samé se opakovalo v pondělí v poledne a také ve středu dopoledne. Ředitel nechce ani upřesnit, jestli ve čtvrtek 15. dubna bude testování probíhat stejně jako v pondělí 12. dubna, nebo jestli už bude na základě okolností trvat na tom, aby se testovaly všechny děti.

Ve čtvrtek 15. dubna se do školy chystá na kontrolu hygiena, aby zjistila, jak se testuje. Od toho se pak podle ředitele hygieny Vladimíra Valenty bude odvíjet i výše sankce.

Šárka Škapiková, reČRoL Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme