Semtex v kravíně není trestný čin. Ignoroval zákon, je to nepořádník, osvobodil soud zbrojaře Rudolfa

Státní zástupkyně ho vinila z nedovoleného ozbrojování. Semtex i další plastické trhaviny totiž zbrojař Martin Rudolf skladoval v bývalém kravíně na Orlickoústecku. Soud ho ale osvobodil, trestný čin se nestal. „Ignoroval změnu právní úpravy, je to nepořádník,“ stojí v usnesení, které má server iROZHLAS.cz k dispozici.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbrojař Martin Rudolf. | Foto: Reprofoto ČT

V případu zbrojaře Martina Rudolfa, který byl obžalován pro nedovolené ozbrojování, rozhodl soud nepravomocně letos v dubnu. K zamítnutí obžaloby s argumentem, že nebyl prokázán úmysl, tehdy Okresnímu soudu v Ústí nad Orlicí stačilo přesně 22 dnů (psali jsme ZDE).

S takovým výsledkem ale nesouhlasila státní zástupkyně, která proti rozhodnutí podala stížnost. I tu ale nadřízený soud na konci června zamítl: nejde o trestný čin.

„Z kategorií vytvořených a používaných znalcem pro potřeby při rozlišování osob podezřelých ze spáchání trestného činu na úseku zbraní, střeliva a výbušnin, které zmiňuje v závěru svého znaleckého posudku: experimentátor, střelmistr, útočník a nepořádník, je v daném případě posledně jmenovaná nejvíce přiléhavá na obviněného,“ odmítl stížnost David Čejka, předseda senátu Krajského soudu v Hradci Králové s pobočkou v Pardubicích.

Je to nepořádník

Spor zbrojaře Rudolfa s úřady, který vyvrcholil obžalobou, souvisí se změnou zákona. Rudolf povolení na skladování materiálu v bývalém kravíně měl. Po roce 2014 ale došlo ke změně zákona, na základě čehož měl Rudolf část materiálu skladovat podle jiných pravidel. To ale podnikatel neudělal a hájil se tím, že potřebná povolení zapomněl vyřídit.

Podle stížnosti státní zástupkyně měl však zbrojař tolik zkušeností a takovou odbornou erudici, že zákonná nařízení prostě respektovat musel.

„Obviněný ignoroval změnu právní úpravy a nepřizpůsobil se jí, přičemž nelze z ničeho dovozovat, že v případě aktivního jednání obviněného by na příslušné povolení jeho společnost nedosáhla.“

z usnesení soudu

„Obviněný se v daném podnikání pohybuje dlouhodobě a vzhledem ke všem uvedeným okolnostem lze po něm spravedlivě požadovat, aby sledoval vývoj základních norem regulujících dané podnikání, s jednotlivými změnami se seznamoval a řídil se jimi,“ přisvědčil stížnosti pardubický soud.

„V daném případě šlo o to, že obviněný změnu právního stavu v určitém rozsahu jako pro něj okrajovou ignoroval,“ píše se dále.

Přesto ale podle senátu není na místě trestní represe.

Skladování semtexu v kravíně? Neprokázal se úmysl, odmítl soud obžalobu na zbrojaře Rudolfa

Číst článek

„Krajský soud dospívá k závěru, že počínání obviněného jako jednatele společnosti, která jinak legálně přechovává mnohonásobně větší množství zbraní a munice, včetně trhavin k vojenskému využití, nelze považovat za takové, při kterém by byla nevhodná či nedostatečná odpovědnost podle jiného právního předpisu,“ uzavřel předseda senátu v usnesení s tím, že Rudolf možná porušil předpisy o skladování, nikoli zákon tím, že neměl licenci.

Sám zbrojař Rudolf pro server iROZHLAS.cz uvedl, že rozhodnutí soudu vítá. Nicméně označení za nepořádníka se ho podle jeho slov dotklo. 

„V novém zákoně nefungovala evidence munice devět měsíců. Devět měsíců nebylo jak vést výbušniny, dělostřelecké granáty, miny a podobně. A já jsem nepořádník. Co jsou potom ti, co to způsobili? Nový zákon s registrem zbraní byl jeden obrovský průšvih, co se stal,“ řekl.

Případ bude nyní projednávat příslušný báňský úřad, jestli se zbrojař nemohl dopustit přestupku. „Myslím si, že zahájí přestupkové řízení a dostaneme pokutu. De facto jsme evidenci nevedli, jak zákon ukládal, pokutu dostaneme oprávněně. Chybu jsme udělali, uznáváme, zaplatíme za ní,“ uzavřel zbrojař Rudolf.

Obžaloba vinila zbrojaře Rudolfa z toho, že jako jednatel společnosti Zelený sport ve Slatině na Orlickoústecku skladoval bez příslušného povolení výbušniny, mimo jiné Semtex nebo Perunit. To vše v areálu bývalého zemědělského družstva, které dříve sloužilo jako kravín. Jednalo se například o: 50 kg Perunitu, 50 kg Semtextu 10, 300 g Semtexu Razor 6, 19,176 kg Semtexu A, neznámou plastickou trhavinu v kovové schránce o celkové hmotnosti 10,018 kg obsahující pentrit, Bleskovici Startline 20 o celkové délce 193,8 metrů, Bleskovici Startline 40 o celkové délce 74,6 metrů, Bleskovici Startline 80 o celkové délce 78,4 metrů.

hm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme