‚Musí se obrátit na Evropskou komisi.' Senátní komise chce audity k Babišově údajnému střetu zájmů i dál

Senát si chce od vlády znovu vyžádat předběžné závěry auditu Evropské komise, které se týkají údajného střetu zájmu premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO. Opakovaně chce Senátní komise pro posouzení auditů žádat i o českou odpověď, kterou do Bruselu nedávno zaslalo ministerstvo pro místní rozvoj. Řekl to ve čtvrtek předseda komise Zdeněk Nytra z ODS. Evropská komise podle něj totiž ministerstvům nezakázala, aby senátoři obsah zpráv viděli.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda senátní komise k vyhodnocení auditů Zdeněk Nytra (ODS) | Foto: Tereza Čemusová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Resorty doteď odmítaly audity poskytnout s tím, že jsou neveřejné. To ve čtvrtek zopakovala i ministryně financí Alena Schillerová za hnutí ANO. „Obrátili jsme se na Evropskou komisi, ať se k tomu vyjádří, zda můžeme tuto zprávu zveřejnit. Evropská komise jasně odpověděla: ‚Je důvěrná, je v gesci Evropské komise a kdokoli by ji chtěl, tak se musí obrátit na Evropskou komisi,“ řekla.

Střet zájmů se neprokázal, platby Agrofertu jsme zastavili z respektu k Bruselu, řekl šéf státního fondu

Číst článek

Předseda komise Zdeněk Nytra z ODS už v červnu požádal vybraná ministerstva o předběžné návrhy auditních zpráv. Ta je ale komisi odmítla poskytnout s tím, že auditní šetření komise ještě není dokončené.

Senátoři na konci července dokonce označili přístup vlády v této věci za pohrdání Senátem.

„Vzhledem k tomu, že vláda trvale pohrdá Senátem a jednotlivá ministerstva odmítají nominovat své zástupce do dočasné komise Senátu k auditním zprávám, bylo na plénu Senátu velkou většinou přijato usnesení, ve kterém senátoři vyjadřují své znepokojení na tímto stavem,“ uvedl tehdy pro iROZHLAS.cz místopředseda komise Tomáš Goláň.

Dočasná komise

Dvanáctičlenná komise, v níž je rovným dílem zastoupeno všech šest senátorských frakcí, má do konce ledna příštího roku shromažďovat informace týkající se auditních zpráv s cílem zajistit objektivitu. Měla by se rovněž zabývat chystaným stanoviskem českých úřadů k auditům a pokusit se porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy.

Předběžné závěry auditních zpráv dorazily do Česka na přelomu května a června. První z nich, který se týká dotací v rámci kohezní politiky, zveřejnila většina českých médií. Auditoři v něm konstatují, že český premiér je ve střetu zájmů.

Druhý audit, jenž je zaměřen na zemědělské dotace, dosud zveřejněn nebyl. Podle Martina Šebestyána, šéfa Státního zemědělského intervenčního fondu, který zemědělské dotace rozděluje, dospěli auditoři ke střetu zájmů i ve druhém auditu.

Anna Macků Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme