Senát bude hlasovat o platech soudců. Zřejmě pro ně navrhne trojnásobek průměrné mzdy

Senát dnes bude rozhodovat o platech soudců. Vláda a sněmovna jim spočítala mzdy na dva a tři čtvrtě násobku průměrné mzdy, to se však nelíbí ústavně-právnímu výboru Senátu. Ten požaduje, aby se mzdy soudcům počítaly z trojnásobku, tak jak to stojí v nálezu Ústavního soudu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu, který má na programu návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi

Schůze Senátu, který má na programu návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi | Foto: Filip Jandourek

„Já osobně podporuji usnesení výboru, které bylo přijato včera, to znamená, aby se koeficient zvýšil podle odůvodnění Ústavního soudu na trojnásobek. Považuji to za správné řešení, které eliminuje riziko, že Ústavní soud znovu zruší ten koeficient 2,75,“ řekl v Ranním interview na Radiožurnálu předseda senátu Milan Štěch z ČSSD a dodal:

„Také podporuji to, aby se touto novelou neřešily žádné úpravy, které se týkají dalších osob, které jsou podle zákona 236 odměňovány.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD

Štěch zároveň podotkl, že se zákon neměl projednávat ve stavu legislativní nouze, podle něj je to v rozporu s právními předpisy. „Tady žádná legislativní nouze není. Nehrozí žádná živelná pohroma, nebezpečí ohrožení podstatné většiny občanů a podobně,“ řekl.

Pokud návrh ústavního výboru senátoři podpoří, bude sněmovna o platech soudců hlasovat znovu. Podle autora změny, senátora za ČSSD Miroslava Antla, je to jediná cesta, jak se vyhnout žalobám ze strany soudců.

„Nálezy Ústavního osudu jsou závazné pro všechny a nález Ústavního soudu jasně říká, že by se soudcům neměly snižovat jejich příjmy. A Ústavní soud tím jasně říká, že ten příjem by měl být na úrovni toho trojnásobku. To znamená jiný koeficient nepřipadá v úvahu, protože jakýkoli nižší koeficient by znamenal rozpor s nálezem Ústavního soudu,“ řekl Antl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek k senátnímu hlasování o platech soudců natočila redaktorka ČRo Věra Masopustová.

Že by měly být platy soudů dostatečně vysoké, si myslí i šéf senátorů ODS Jaroslav Kubera. Zatímco jeho levicoví kolegové z ústavního výboru chtějí výpočet na základě trojnásobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře, on by jim platy spočítal podle průměrné mzdy podnikatelů.

„Soudci mají nevýhodu, že oni nemohou jako někteří poslanci vlastnit hotely, brát evropské dotace a podobně, takže tam je to naprosto v pořádku,“ uvedl Kubera.

Doporučení ústavního-právního výboru Senátu na vyšší výpočet platů soudců vítá i prezident soudcovské unie Tomáš Lichovník.

„Jsem velmi potěšen, že ústavně-právní výbor Senátu respektuje nález Ústavního soudu a snaží se tedy dotáhnout novelizaci platového zákona do souladu s tímto nálezem,“ řekl Lichovník.

Vyšší plat by mohli mít i ústavní soudci

Vyšší platy by mohli od ledna dostat i ústavní soudci. Návrh předkládá jejich bývalá kolegyně senátorka Eliška Wagnerová. Ústavním soudcům zákonodárci snížili platy už několikrát, na rozdíl od soudců z obecních soudů jim je nikdy nedorovnali.

Podle Wagnerové Ústavní soud, když rušil zákon, který snižoval soudcovské platy, počítal s tím, že se náprava bude týkat i ústavních soudců a že si to zákonodárci uvědomí. „Ale ono jim to buď nikdy nedošlo, nebo dojít nechtělo,“ řekla Wagnerová.

Speciál Martina Veselovského. Úplatky, nebo poplatky ve zdravotnictví? Eliška Wagnerová | Foto: Filip Jandourek

Výbor také doporučil vypustit z předlohy zrušení odvodů na zdravotní a sociální pojištění z náhrad zákonodárců, které do zákona vložili poslanci. Zvýšili si tak mzdy až o několik tisíc korun měsíčně.

„Ten návrh tam byl přilepen, jednoznačně. Ústavní soud se zabývá pouze soudci, nikoli námi jako politiky, jako zákonodárci. V tom případě jsem rád, že i my jsme se tady shodli na tom, že takový přílepek tam nemá co dělat, a doufám, že i v tomto směru projde náš návrh,“ řekl Miroslav Antl.

Podle Jaroslava Kubery by však výbor platy zákonodárců řešit měl.

„Dokud nebude ten plat vyřešen, že to bude jedna částka, tak se s tím budeme potýkat znovu a znovu každý rok. To, že ústavní soud řekl stanovisko jenom vůči soudcům, vůbec neznamená, že my se nemůžeme věnovat napravení nějakých nesmyslů typu zdanění náhrad nebo sociálního a zdravotního pojištění z náhrad a podobných nesmyslů, to je úkol ústavně-právního výboru, a to bohužel neudělal,“ řekl Kubera.

Věra Pfeifferová, kko, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme