Senát bude rozhodovat o návrhu na odložení inkluze, Valachová je proti

Inkluze by mohla přijít do škol o rok později. Podle vládního návrhu měly být garantované peníze na výuku dětí s hendikepem už od letošního září. Senátoři ODS a KSČM ale chtějí pro školy více času na přípravu. Obávají se, že postižených dětí bude ve školách moc, a učitelé tak situaci nezvládnou. Návrh na odklad dnes posoudí Senát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní třída | Foto: stock exchange

Ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD se změnami nesouhlasí. Školy podle ní naopak přijdou o jistotu tam, kde už i bez zákona děti se zdravotním postižením učí.

Školy si teď o peníze na hendikepované žáky musí žádat u svého zřizovatele. Ne vždy na to ale kraj nebo obec mají. Školská novela tuto praxi mění. Od září by školy měly mít na finance ze zákona nárok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senátoři ODS a KSČM chtějí pro školy víc času na přípravu inkluze, informuje Věra Masopustová

Jenže skupina senátorů chce, aby se novela odložila ještě o rok. Podle ministryně školství Kateřiny Valachové z ČSSD by to školám neprospělo:

„Školy nemají žádnou systémovou ani finanční podporu pro speciální vzdělávací potřeby dětí, které už nyní v třídách jsou. Budou tam 30. června, budou tam i 1. září. To znamená, v tomto si nepomůžeme. Nepomůžeme ani učitelům, rodičům, ani dětem,“ míní Valachová.

Změnu dnes navrhnou v Senátu ODS a KSČM. Školy podle nich potřebují víc času na přípravu.

„Pedagog také musí mít nějaké vzdělání. Tak je třeba ho na to připravit a vzdělat. Takže, aby se to vše zvládlo, tak je třeba ještě něco udělat,“ říká senátor Václav Homolka z KSČM.

Novela školského zákona mimo jiné zavádí i povinnou docházku dětí do posledního ročníku mateřské školy, jednotné přijímací zkoušky na školy střední a od roku 2020 povinnou maturitu z matematiky.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme