Senát čeká hlasování o zdanění fotovoltaických elektáren

Senát dnes bude hlasovat o zdanění elektřiny z postavených fotovoltaických elektráren. To by mělo zabránit skokovému zdražení ceny elektřiny. Důkazem jistého váhání senátorů je, že hospodářský výbor se sněmovní předlohou neudělal vůbec nic. Neschválil ji, neodmítl ani neupravil. A není ale vyloučeno, že stejně se zachová i Senát jako celek. Jak výstižně řekl jeho předseda Milan Štěch, odpovědnost by v takém případě zůstala na vládě a sněmovně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární elektrárna v areálu Dukovan | Foto: ČEZ, a. s.

Pokud by se dnes horní komora postavila ke zdanění stejně jako výbory, vládní návrh by šel k prezidentovi po uplynutí měsíční lhůty jako přijatý. Jak budou o fotovoltaice hlasovat členové senátorského klubu ODS, naznačil Radiožurnálu jeho předseda Richard Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pozměňovací návrh zákona o fotovoltaice chce v senátu předložit i Jiří Čunek z KDU-ČSL

„Při hlasování o fotovoltaice jde více než o 20 miliard korun z veřejných rozpočtů. Senátorský klub ODS podpoří jakékoli řešení, které zabrání skokovému růstu cen elektřiny pro domácnosti, podnikatele a zároveň nepřipustíme, aby zmíněných 20 miliard navýšilo deficit státního rozpočtu,“ řekl Radiožurnálu Svoboda.

Pozměňovací návrh chce předložit i Jiří Čunek z KDU-ČSL:

„Podstatou toho návrhu je v podstatě návrh pana prezidenta, který chce, aby vládní návrh měl platnost jen jeden rok. Druhý návrh, který podávám, je to, aby ze zdanění povolenek byly vyňaty teplárny, protože 1,5 milionu občanů je teplem zásobováno z těchto tepláren. Teplo by jim výrazně podražilo.“

„Senátu předkládám také návrh, aby stát zavedl novou nukleární daň z jádra. Takovou daň by platil pouze ČEZ a stát by od něj čistým způsobem získal prostředky, které ČEZ podle mého názoru amorálně získává od občanů České republiky,“ říká Čunek.

Investoři do solárních elektráren už delší dobu hrozí kvůli zdanění žalobami. Vláda se přitom snaží tímto krokem omezit zdražení energie v příštím roce. Předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha si myslí, že plánovaná opatření mají svá úskalí:

„Na jedné straně je třeba vzít v potaz zdražení elektrické energie pro občany a firmy se všemi dopady. Na druhé straně se většina shoduje na tom, že navrhované řešení hrozí arbitráží, popřípadě vyššími náklady pro ČR do budoucna. Navíc opatření se může dotknout také tepláren a může tak zdražit teplo do domácností.“

„Podle mého názoru se budou zahraniční společnosti, které investovali v Česku do fotovoltaiky v případě, že náš návrh neprojde, úspěšně s Českou republikou soudit. Když to ale bude jen na rok, do arbitráží nepůjdou, znamenalo by to pro ně zbytečné náklady,“ dodává Čunek.

Tomáš Pavlíček, Eva Rajlichová, Lukáš Vincourek, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme