Senát chce posunout účinnost nového zákona o zakázkách, platit začne asi až na podzim

Nová pravidla pro zadávání veřejných zakázek možná začnou platit o něco později. Senát dnes při projednávání zákona doporučil na návrh tří svých výborů odložit jeho účinnost až na šest měsíců od vyhlášení ve sbírce. Vláda naproti tomu navrhovala, aby zákon začal platit tři měsíce po vyhlášení. Návrh zákona se tak nyní vrací do sněmovny, která o senátorském návrhu rozhodne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát 26,6,2013 (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Odklad účinnosti má dát uživatelům zákona více času na to, aby se na úpravy i na chystané prováděcí předpisy mohli dostatečně připravit. Ministryně pro místní rozvoj za hnutí ANO Karla Šlechtová má k návrhu na odklad neutrální postoj.

„Většina senátorů jsou komunální politici, rozumí tomu, jak funguje samospráva, a jejich návrh je, aby především veřejní zadavatelé územní veřejné správy, ale i školy a školky zřizované právě územní veřejnou správou měli více času se zákon naučit. Čili posunuli účinnost. My jsme chtěli tři měsíce od vyhlášení ve sbírce, Senát navrhl šest měsíců,“ uvedla Šlechtová.

Nový zákon o zadávání veřejných zakázek má zadavatelům umožnit například vyloučit nespolehlivé uchazeče. Dostat by také měli víc kritérií k hodnocení kvality nabídek a nemuseli by vybírat jen podle nejnižší ceny. Vítězné firmy by také musely odkrývat své skutečné vlastníky. Podle senátora za ODS Miloše Vystrčila ale není zákon dobře připravený a nikomu nepomůže.

„Zákon nezjednodušuje situaci pro obce ani pro uchazeče, není dobře připravený, bylo na něj málo času. My jsme zákon dostali, museli jsme se s ním nějak vypořádat. Já si myslím, že tak důležité normy by se měly schvalovat po pořádné přípravě a neměli bychom našim zadavatelům ani uchazečům o zakázky připravovat různá překvapení,“ řekl Vystrčil.

Zákonem by se měly dostat do českého práva tři evropské směrnice, a to už k 18. dubnu. Kvůli odkladu ale začne nejdřív v říjnu nebo v listopadu. Česká strana se podle ministryně hodlá případnému postihu od Evropské komise bránit.

ČRo, Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme