Senát dal zelenou přístupu ke svazkům StB

Horní komora parlamentu schválila zákon o zpřístupnění svazků komunistické Státní bezpečnosti. Mnoha senátorům se přitom nelíbily změny, které navrhli poslanci. Z původního senátního návrhu zákona totiž sněmovna vypustila zveřejnění dokumentů těch organizací, které vycházely z ideologie KSČ. Pod příslušným zákonem, který Senát schválil, už chybí jen podpis prezidenta a někdejšího disidenta Václava Havla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svazky StB | Foto: Alexandra Mlejnková

Zákon by měl veřejnosti otevřít všechny dokumenty komunistické tajné policie z ministerstva vnitra, obrany a ministerstva spravedlnosti z období od 25. února 1948 do 15. února 1990. Tajné nadále zůstanou pouze ty materiály StB, jejichž zveřejnění by poškodilo bezpečnostní zájmy státu nebo ohrozilo lidské životy.

Předlohu, kterou vypracovali pravicoví senátoři podpořilo 47 ze 72 přítomných senátorů. Stejně jako před sedmi měsíci, kdy zveřejnění svazků StB poslalo do sněmovny 57 senátorů, hlasoval dnes proti zákonu nezařazený člen horní komory parlamentu zvolený za čtyřkoalici Zdeněk Bárta.

"Mám pocit, že se nám nepodaří v rámci tohoto zákona zjistit, nebo definovat, tak jak to dělají v Německu, kdo byl skutečným pomahačem toho režimu - a kdo vlastně obětí. A proto s tím zákonem, tak jak je konstruován, nemohu souhlasit," uvedl Zdeněk Bárta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z. Bárta má obavy

Spoluzakladatel spolku bývalých politických vězňů K 231 Luboš Hruška z Plzně v Otázce dne ČRo 1 - Radiožurnálu zdůraznil, že je nutné, aby pravda o spolupracovnících StB vyšla najevo.

"I ti zločinci mají svědomí, někdo to sice nedá najevo, ale ono propukne u každého. U někoho dříve, u někoho později. Já myslím, že i pro ně to bude ulehčení, že se zbaví toho těžkého napětí", zdůraznil pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál Luboš Hruška.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Hruška o svazcích StB

Získat zbrojní průkaz bude složitější. Lidé, kteří nesplňují základní bezpečnostní předpoklady, budou mít problémy ho získat. Senát totiž schválil nový zákon o zbraních a střelivu, podle kterého například občané dvakrát přistižení při pytlačení, krádeži, rvačce a dalších přestupcích přijdou o průkaz na tři roky. Zákon má platit od počátku příštího roku. K tomu je nyní nutné už jen to, aby ho podepsal prezident Václav Havel.

Milan Kopp, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme