Senát debatuje o Lisabonské smlouvě, zřejmě řekne ano

O českém a částečně i evropském osudu Lisabonské smlouvy by měl dnes rozhodnout Senát. Dokument, který si klade za cíl nahradit neúspěšnou Evropskou ústavu a reformovat fungování unie, už posvětila Poslanecká sněmovna. Teď tedy dostává slovo horní komora parlamentu. Právě tam ale řada senátorů, zejména z klubu občanských demokratů, s ratifikací nesouhlasí - v souladu s přáním prezidenta Václava Klause.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu

Schůze Senátu | Foto: www.senat.cz

Česká republika je poslední zemí sedmadvacetičlenného společenství, která dosud nedokončila ratifikační proces v parlamentu. Dokument podporují členové ČSSD, KDU-ČSL, většina členů Klubu otevřené demokracie a jeden senátor KSČM. Ke schválení lisabonské smlouvy tak bude zapotřebí 49 hlasů - tedy i sedmi od ODS.

Premiér v demisi Mirek Topolánek (ODS) prohlašuje, že senátoři jeho strany mají při hlasování volnou ruku: "Předkládám Lisabonskou smlouvu jako stávající premiér, který se souhlasem vlády tuto smlouvu podepsal. Jako předseda ODS a jako člověk mám k té smlouvě celou řadu výhrad."

Při projednávání smlouvy v Senátu ale Topolánek k jejímu přijetí členy horní komory vyzval: "Lisabonská smlouva je v současné době realitou, žádné jiné řešení nebylo a není na stole. Když říkám, že jiné řešení není na stole, míním tím, že na stole není ani řešení ve formě odmítnutí Lisabonské smlouvy. Dosáhli bychom pouze toho, že ona drtivá většina zemí, které si smlouvu přejí, by prosadila svou jiným způsobem, pro nás nepochybně ještě méně příznivým."

Sociálnědemokratičtí senátoři Lisabonskou smlouvu podporují. Pro bude dnes také místopředsedkyně senátu za ČSSD Alena Gajdůšková. A říká, že nejen kvůli možnému budoucímu rozšiřování Unie: "Lisabonská smlouva je v této chvíli podstatným a důležitým nástrojem pro to, aby Evropská unie dokázala čelit dopadům globální hospodářské krize. Zvlášť pro Českou republiku, pro naší velmi proexportní politiku - vždyť 80 % naší produkce jde na vývoz. Bez toho, aby celá Evropa přijala opatření, nemůžeme být úspěšní."

Předseda senátorského klubu KDU-ČSL Rostislav Slavotínek potvrdil, že pro Lisabonskou smlouvu budou také všichni lidovečtí senátoři: "Projednali jsme opakovaně všechny aspekty Lisabonské smlouvy a naše stoprocentní stanovisko zůstalo stejné - všichni naši senátoři jsou připraveni hlasovat pro Lisabonskou smlouvu."

Senátoři dnes tedy Lisabonskou smlouvu pravděpodobně schválí. Ke schválení smlouvy je třeba 49 hlasů při účasti všech 81 členů horní komory při hlasování. Pak bude osud zmíněného dokumentu v Česku záležet už jenom na prezidentovi Václavu Klausovi.

O Lisabonské smlouvě a českém Senátu mluvil v Ranním interview Radiožurnálu senátor ODS Jiří Oberfalzer. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Lisabonská smlouva zahrnuje reformu institucí Evropské unie a má nahradit neschválenou euroústavu. Při hlasování v radě ministrů má být rozhodnutí přijato kvalifikovanou většinou, když s ním bude souhlasit 55 procent členských států, které budou představovat 65 procent obyvatel EU. K efektivnosti rozhodování unie má přispět rozšíření počtu oblastí, v kterých ke schválení stačí tato kvalifikovaná většina. Jednomyslnost zůstane v zahraniční politice, daních, sociální politice nebo u změn smluv. Evropská unie bude mít podle smlouvy jakéhosi zahraničního zástupce - diplomata. Počet europoslanců se má snížit na maximálně 751; z jedné země může být v parlamentu maximálně 96 a minimálně šest poslanců. A v neposlední řadě je ve smlouvě zmíněná i možnost vystoupit z Evropské unie.

K českému Senátu se upírají oči evropských poslanců

Lisabonská reformní smlouva v českém Senátu. Mluví se o tom nejen u nás, ale i v kuloárech Evropského parlamentu. Prakticky všechny politické frakce v něm věří, že čeští senátoři dají smlouvě zelenou.

Doufám, předpokládám, věřím, myslím, že ano. Taková slova používali europoslanci nejčastěji, když dostali otázku, co očekávají od českého Senátu, který má na stole Lisabonskou smlouvu. Dokument, který má radikálně reformovat Evropskou unii.

"Doufám, že český senát smlouvu ratifikuje a prezident Klaus ji podepíše." říká předseda frakce evropských Liberálů Grahamm Watson: "Během mého mandátu tady mne potěšilo vidět Českou republiku mezi námi v Evropské unii. Chceme ale Unii, která může fungovat se 27 členy. A proto potřebujeme Lisabonskou smlouvu."

Podobně mluví i opačná část politického spektra. Evropští socialisté. Místopředsedkyně frakce Linda McAvanová: "Velmi moc doufám, že český senát přijme Lisabonskou smlouvu. Strávili jsme roky na její přípravě. Je to cesta, jak zdokonalit fungování evropských institucí." České ANO bude podle Lindy McAvanové také signál pro Iry, že všechny ostatní národy už smlouvu přijaly a ti to budou muset vzít v úvahu.

Že je hlasování v Praze pro další osud klíčové, si myslí i předseda frakce Zelených Daniel Cohn- Bendit. Ten, který při setkání na Hradě velmi rozladil prezidenta Klause: "Pokud ve středu český Senát smlouvu schválí, znamená to, že Lisabon má zelenou v celé unii. O tom jsem přesvědčen. Myslím, že Irové si netroufnou jít sami bez ostatních v dobách těžké hospodářské krize. Irové se přidají možná neradi, ale takový je život."

Daniel Cohn-Bendit si neodpustil poznámku, že český prezident bitvu o Lisabon prohrál: "Václav Klaus je v očích české veřejnosti v defenzivě. Byl jsem nedávno v České republice a přesvědčil jsem se, že Češi přijali pád vlády velmi špatně. Václav Klaus je přitom podle mnohých ten, kdo tahal za drátky. Když Senát Lisabonskou smlouvu schválí, Klaus ji nebude moci nepodepsat. Nemůže přece svůj osobní názor používat jako obecné měřítko. To potom nepotřebujeme žádnou demokracii."

Přečtěte si také:
D. Miliband pro Radiožurnál: V zájmu každé evropské země je přijetí Lisabonské smlouvy
Sněmovna schválila zavedení takzvaného vázaného mandátu vlády
Boj o Lisabonskou smlouvu se přesouvá do Senátu
Sněmovna schválila Lisabonskou smlouvu
Projev prezidenta Václava Klause v Evropském parlamentu sklidil nadšení i nesouhlas

Zvedli byste ruku pro přijetí Lisabonské smlouvy? Hlasujte v naší anketě!

Pavel Novák, Veronika Malá, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme