Senát dostal petici za vypsání nového výběrového řízení na ředitele ÚSTR

Senátoři dostali petici proti novému řediteli Ústavu pro studium totalitních režimů. Hlavním požadavkem signatářů je, aby rada ústavu přezkoumala výběrové řízení na nového ředitele, zrušila ho a vypsala novou soutěž. Výzvu dnes její iniciátoři předali předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi, protože právě horní komora volí členy rady ústavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pernes z Ústavu pro studium totalitních režimů | Foto: Šárka Ševčíková

Rada v únoru novým ředitelem zvolila historika Jiřího Pernese, který má 1. dubna nahradit dosavadního šéfa Pavla Žáčka. Podle iniciátorů petice ale už nejde o boj dvou historiků.

„Jde o osud ústavu jako takového. Už to není Pavel Žáček versus Jiří Pernes, ale o podstatě toho, jestli se nám podaří na jednom místě uchovat archívy, složky StB a dokumenty, které jsou zásadně důležité. Neříkám, že jsou všech absolutně důvěryhodné, ale veřejnost má právo na tyto informace,“ upozorňuje Monika MacDonagh-Pajerová, která je pod výzvou spolu s dalšími třiceti lidmi z různých oblastí společenského života podepsána.

Po zvolení Pernese se objevily informace, že studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu, což v životopisu neuvedl, měl chybu v předkládaném prohlášení o prokázání spolehlivosti a nesplnil podmínku znalosti angličtiny.

Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme