Senát drtivou většinou zrušil poplatky pro novorozence

Senátní boj o zrušení poplatků pro novorozence skončil. Matky platit za pobyt v nemocnici nebudou. Drtivou většinou hlasů - 61 z 66 přítomných - totiž prošel senátem návrh na zrušení těchto poplatků. A to navzdory zdravotnímu výboru horní komory parlamentu, který chtěl platby zachovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prohlídka novorozence | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Zachování poplatků pro nově narozené děti před hlasováním doporučil zdravotní výbor horní komory parlamentu, konkrétně jeho členka Daniela Filipová z ODS. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek takovou iniciativu uvítal, podpořil ale znění zákona dohodnuté v koalici:

"Protože sem jsem vstupoval z atmosféry sněmovny a vím jak to tam vypadá. A chci akceptovat již dohodnutý kompromis, na kterém jme strávili hodiny a hodiny hádání tak, abych opravdu dal najevo svým partnerům, že slovo držím. A na druhé straně si také přeji, aby už dál nedocházelo k ukousávávní tohoto institutu. Protože si myslím, že z hlediska systémového a zdravotního může z toho vzniknout pouze problém a nikoliv nějaký prospěch pro pacienty."

Daniela Filipiová navrhovala poplatky zachovat, protože podle ní plní svoji funkci a nemají sociální dopad na lidi. Nakonec ale ze svého návrhu kvůli požadavku ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, který chtěl dodržet koaliční dohody, ustoupila:

"Vyhověla jsem jeho požadavku, že dohody se ctí. A stejně tak i klub ODS. Ale vzhledem k tomu, že já jsem byla předkladatelem těch pozměňovacích návrhů, tak by mi přišlo trochu schizofrenní, abych najednou hlasovala pro tu původní verzi. Takže jsem se hlasování zdržela."

Zrušení poplatků pro novorozence je součástí koaliční dohody z počátku června. Návrh prosazovala lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová. Ta byla před dnešním hlasováním skeptická. Obávala se, že senátoři její návrh vetují. Z přijetí novely ve sněmovním znění tak měla radost:

"Tento návrh patří do kategorie systémových. Protože motivace k podání toho návrhu je ta, že porod není nemoc - porod v nemocnici je součástí preventivní péče o matku i dítě. A z toho důvodu je správně zařazen mezi péči, která nemá poplatek. Toto nesouvisí s tím, že se bude dál podle koaliční dohody připravovat novela, která se týká dětí do šesti let a dětí do patnácti let."

Opozice v čele s ČSSD, která dlouhodobě poplatky kritizuje, považuje ale novelu za nedostatečnou a v budoucnu se znovu pokusí prosadit osvobození od plateb pro širší skupiny obyvatel. Radiožurnálu to potvrdil senátor za sociální demokracii Milan Štěch:

"My budeme plnit to, co jsme slíbili. To znamená, že při nejbližší vhodné příležitosti, kdy budeme mít dostatek hlasů, budeme prosazovat změnu tak, aby si ty skupiny lidí, které dneska mají docela velké problémy, udržely životní úroveň. To znamená, aby rodiny s dětmi a staří lidé v každém případě poplatky neplatili. A určitě v tomto směru budeme vyvíjet iniciativy."

Od poplatků by měli být podle schválené novely osvobozeni i dárci orgánů a pacienti, kterým byla léčba soudně nařízena. Platit by neměli ani lidé v ústavech pro postižené.Zákon teď posoudí prezident Václav Klaus. Pokud ho podepíše, začne platit v nejbližších týdnech.

Katka Brezovská, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme