Senátní duel: Hampl připomíná minulost ODS. ‚To jsme si mohli odpustit,‘ říká Němcová

Porazí zkušená poslankyně Miroslava Němcová (ODS s podporou STAN, TOP 09, LES) v senátním obvodu 27 stávajícího senátora Václava Hampla (za KDU-ČSL, Zelení, Praha sobě a Senátor 21)? Do druhého kola postoupila Němcová s náskokem bezmála třiceti procent hlasů. „Připadám si jako David v boji s Goliášem. Věřím ale, že mám co nabídnout a rozdíl lze dohnat,“ hodnotí souboj senátor.

DUEL Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslankyně Miroslava Němcová (ODS) a pedagog Václav Hampl (za KDU-ČSL)

Poslankyně Miroslava Němcová (ODS) a pedagog Václav Hampl (za KDU-ČSL) | Zdroj: Profimedia/koláž iROZHLAS.cz

Miroslava Němcová si naopak uvědomuje rizika, která její značný náskok může nést. A i když je přesvědčená, že Češi už mají zkušenosti s dvoukolovou volbou, vyzývá voliče, aby k urnám znovu přišli. „Začínáme znovu od nuly, žádná procenta se do druhého kola nepřevádí,“ upozorňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Praha 1: Miroslava Němcová (ODS) a Václav Hampl (KDU-ČSL)

Mýtus svaté ženy?

O své vyzývatelce ve druhém kole volby se Václav Hampl pro Deník N vyjádřil jako o političce s aureolou svaté ženy, která buduje mýtus neposkvrněné ikony. Naráží tak na dlouholeté angažmá Němcové v Občanské demokratické straně, která stála v minulosti třeba u problematické opoziční smlouvy.

„Uráží mě, když ze mě někdo dělá kývající loutku bez vlastní morálky a priorit. To jsme si mohli odpustit,“ zdůrazňuje Němcová.

Podobnou zkratkovitost považuje za příslovečnou ránu pod pás. „Mám pocit, že ve chvíli, kdy nelze říct nic jiného k mé politické aktivitě, tak se vytahují věci, které jsou už dlouho za námi a nejsou součástí této volební kampaně,“ říká Němcová. Upozorňuje přitom, že pokud nesouhlasila, vůči svým spolustraníkům se v minulosti několikrát ohradila. Politička by považovala za správné, aby se jí oponent za svá slova omluvil. Hampl ale důvod k omluvě nevidí. „Snažím se nebýt urážlivý,“ říká.

Cítím podporu, říká Němcová. V Praze 1 získala 48 procent hlasů a ve druhém kole se utká s Hamplem

Číst článek

Demokracie na prvním místě

Oba kandidáti na senátorské křeslo staví na první místo ochranu demokracie a ústavnosti. V tomto směru se Hampl už může pochlubit výraznou aktivitou v horní komoře. V senátním duelu na Plusu a Radiožurnálu připomněl třeba své spoluautorství ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana.

Ani poslankyně Němcová ale podle svých slov v dolní komoře nezahálela. „Dlouhodobě se profiluji ve vedení sněmovny jako člověk, jemuž záleží na ústavnosti, dodržování demokracie a demokratických principů,“ zdůrazňuje.

Kultura a životní prostředí

Zatímco Hampl řadí do výčtu svých priorit také životní prostředí, Němcová upřednostňuje pole kultury. Tu totiž považuje nejen za celostátní, ale i lokální téma. 

„V tomto obvodu sídlí čtyři největších umělecké instituce v České republice – Národní divadlo, Česká filharmonie, Národní muzeum a Národní galerie,“ vypočítává.

„Pokud jde o životní prostředí, hoří nám půda pod nohama. Razantní a odvážné kroky jsou nutné. Nebude to snadné ani levné, ale nedělat je by bylo v důsledku mnohem dražší,“ zdvihá varovný prst Václav Hampl.

Téma vidí jako celorepublikové, ale palčivost problému vnímá také přímo v metropoli. V této věci se podle Hampla může Česko opírat o posun v rámci celé Evropské unie.

Další senátní duely vysílá Český rozhlas Plus v 10.30 a 17.00. Záznamy dalších senátních duelů najdete zde.

Tomáš Pancíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme