Senátní duel: Hampl připomíná minulost ODS. ‚To jsme si mohli odpustit,‘ říká Němcová

Porazí zkušená poslankyně Miroslava Němcová (ODS s podporou STAN, TOP 09, LES) v senátním obvodu 27 stávajícího senátora Václava Hampla (za KDU-ČSL, Zelení, Praha sobě a Senátor 21)? Do druhého kola postoupila Němcová s náskokem bezmála třiceti procent hlasů. „Připadám si jako David v boji s Goliášem. Věřím ale, že mám co nabídnout a rozdíl lze dohnat,“ hodnotí souboj senátor.

DUEL Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslankyně Miroslava Němcová (ODS) a pedagog Václav Hampl (za KDU-ČSL) | Zdroj: Profimedia/koláž iROZHLAS.cz

Miroslava Němcová si naopak uvědomuje rizika, která její značný náskok může nést. A i když je přesvědčená, že Češi už mají zkušenosti s dvoukolovou volbou, vyzývá voliče, aby k urnám znovu přišli. „Začínáme znovu od nuly, žádná procenta se do druhého kola nepřevádí,“ upozorňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Praha 1: Miroslava Němcová (ODS) a Václav Hampl (KDU-ČSL)

Mýtus svaté ženy?

O své vyzývatelce ve druhém kole volby se Václav Hampl pro Deník N vyjádřil jako o političce s aureolou svaté ženy, která buduje mýtus neposkvrněné ikony. Naráží tak na dlouholeté angažmá Němcové v Občanské demokratické straně, která stála v minulosti třeba u problematické opoziční smlouvy.

„Uráží mě, když ze mě někdo dělá kývající loutku bez vlastní morálky a priorit. To jsme si mohli odpustit,“ zdůrazňuje Němcová.

Podobnou zkratkovitost považuje za příslovečnou ránu pod pás. „Mám pocit, že ve chvíli, kdy nelze říct nic jiného k mé politické aktivitě, tak se vytahují věci, které jsou už dlouho za námi a nejsou součástí této volební kampaně,“ říká Němcová. Upozorňuje přitom, že pokud nesouhlasila, vůči svým spolustraníkům se v minulosti několikrát ohradila. Politička by považovala za správné, aby se jí oponent za svá slova omluvil. Hampl ale důvod k omluvě nevidí. „Snažím se nebýt urážlivý,“ říká.

Cítím podporu, říká Němcová. V Praze 1 získala 48 procent hlasů a ve druhém kole se utká s Hamplem

Číst článek

Demokracie na prvním místě

Oba kandidáti na senátorské křeslo staví na první místo ochranu demokracie a ústavnosti. V tomto směru se Hampl už může pochlubit výraznou aktivitou v horní komoře. V senátním duelu na Plusu a Radiožurnálu připomněl třeba své spoluautorství ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana.

Ani poslankyně Němcová ale podle svých slov v dolní komoře nezahálela. „Dlouhodobě se profiluji ve vedení sněmovny jako člověk, jemuž záleží na ústavnosti, dodržování demokracie a demokratických principů,“ zdůrazňuje.

Kultura a životní prostředí

Zatímco Hampl řadí do výčtu svých priorit také životní prostředí, Němcová upřednostňuje pole kultury. Tu totiž považuje nejen za celostátní, ale i lokální téma. 

„V tomto obvodu sídlí čtyři největších umělecké instituce v České republice – Národní divadlo, Česká filharmonie, Národní muzeum a Národní galerie,“ vypočítává.

„Pokud jde o životní prostředí, hoří nám půda pod nohama. Razantní a odvážné kroky jsou nutné. Nebude to snadné ani levné, ale nedělat je by bylo v důsledku mnohem dražší,“ zdvihá varovný prst Václav Hampl.

Téma vidí jako celorepublikové, ale palčivost problému vnímá také přímo v metropoli. V této věci se podle Hampla může Česko opírat o posun v rámci celé Evropské unie.

Další senátní duely vysílá Český rozhlas Plus v 10.30 a 17.00. Záznamy dalších senátních duelů najdete zde.

Tomáš Pancíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme