‚Zákaz vlastnit média se na něj nevztahuje.‘ Senátní výbor zastavil disciplinární řízení s Valentou

Senátní imunitní výbor v úterý zastavil disciplinární řízení se senátorem Ivem Valentou (za Soukromníky). Důvodem bylo podezření ze střetu zájmů kvůli vlastnictví médií. Výbor dospěl k závěru, že zákaz vlastnění médií se na Valentu nevztahuje, neboť se senátorem stal ještě před přijetím přísnějších pravidel. Po jednání výboru to řekl jeho předseda Ivo Bárek.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:15 19. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátor Ivo Valenta

Senátor Ivo Valenta | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Podle provedené právní analýzy nemůže být údajný střet zájmů hodnocen jako přestupek ani disciplinární provinění senátora. Mandát senátora Ivo Valenty totiž vznikl přede dnem účinnosti zákona o střetu zájmů,“ uvedla ve zprávě tisková tajemnice Kanceláře Senátu Eva Davidová.

Valenta, který jakékoliv provinění od počátku odmítal, přes svou kyperskou firmu a další firmy vlastní mimo jiné většinový podíl v regionální televizi TV Brno 1.

Zvažuje prodej mediálního prostoru

Výsledek jednání výboru Valenta očekával, neboť podle svých slov postupoval podle zákona. Dodal, že pokud by senátorský mandát za půldruhého roku obhajoval, svůj majetek v médiích prodá.

„Uvažuju už dneska o tom, že bych prodal mediální prostor,“ uvedl Valenta po jednání.

Střet zájmů senátora Valenty bude řešit přerovský magistrát, uvedlo ministerstvo spravedlnosti

Číst článek

Podle protikorupční organizace Transparency International, která podnět k prošetření možného střetu zájmů podala, Valenta využil nedokonalosti zákona.

V pozdějším tiskovém prohlášení Valenta uvedl, že Transparency International sama sebe usvědčila z neznalosti zákona, což podle senátora svědčí buď o naprostém amatérismu, nebo o cílené snaze někoho poškodit.

„Proto podám podnět k prověření, zda se tato organizace svým postupem sama nedopustila přestupku nepravdivého obvinění z přestupku,“ podotkl Valenta. Tvrzení, že se dopustil přestupku, označil za lživá, jde podle něj o uměle vykonstruovanou kauzu.

‚Špatně nastavený zákon

Organizace na svém webu uvedla, že Valentův případ dokazuje, že zákon o střetu zájmů je špatně nastavený. Valenta podle ní ovládl společnost Brno TV, která provozuje vysílání TV Brno 1, až poté, co novela zákona nabyla účinnosti.

Takzvané přechodné ustanovení přitom mělo chránit ty funkcionáře, kteří vlastnili podíl v médiích už před novelou, míní organizace.

Transparency podala podnět na Valentu kvůli střetu zájmů. ‚Vyvolávají umělou kauzu,‘ tvrdí senátor

Číst článek

„V tomto ohledu se domníváme, že senátor Valenta tedy využil nedokonalé formulace zákona a do střetu zájmů se uvedl úmyslně s veškerou znalostí věci,“ napsala Transparency International.

Valentovi patří kromě loterijní společnost Synot Tip sedmdesátiprocentní podíl ve společnosti Our Media, pod niž spadá nejen TV Brno 1, ale i internetová televize Praha TV, portál Parlamentní Listy či slovenský deník Pravda a web Pravda.sk.

Na vlastnictví internetových serverů se ovšem zákon o střetu zájmů nevztahuje.

Zákon o střetu zájmů zakazuje veřejným funkcionářům osobně ovládat firmy provozující rozhlas, televizi a vydávající noviny. V přestupkovém řízení za to hrozí pokuta do 250 000 korun.

Senátor potvrdil, že nadále počítá s možností převést svůj majetek do svěřenských fondů kvůli dědictví.

„Nemá to nic společného s médii nebo s politikou. Takto postupovat nebudu. Pokud to do svěřenských fondů dám a budu v politice, tak bych určitě média prodal,“ řekl Valenta.

Podnět k prošetření podala v polovině prosince protikorupční organizace Transparency International po obecních volbách. Valenta podle ní mohl porušit zákon o střetu zájmů tím, že jako zlínský zastupitel ovládal některá média.

Babiš má stále vliv na média ve svěřenském fondu, píše černošický úřad v rozhodnutí o střetu zájmů

Číst článek

Valenta to odmítl s tím, že ve zlínském městském i krajském zastupitelstvu působí jako neuvolněný, tedy neplacený člen, a zákon se proto na něj nevztahuje.

Senátor Ivo Valenta se rozhodl využít svého práva podle zákona o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich a požádal o projednání přestupku u příslušného orgánu Senátu Parlamentu ČR,“ napsala Davidová.

Podnět na Andreje Babiše

Transparency International podala podobný podnět na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli údajnému ovládání médií ve skupině MAFRA. Premiér čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert, který dal v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů.

Městský úřad v Černošicích mu v lednu za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu, podle deníku Právo šlo o 200 000 korun. Babiš se odvolal ke středočeskému krajskému úřadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme