Senát je pro zrušení zákazu zaměstnávat živnostníky

Úplné zrušení zákazu, podle kterého firmy nesmějí zaměstnávat živnostníky, se podařilo prosadit senátorům ODS, a to za přispění řady lidovců, unionistů a nestraníků v horní komoře. Zákonem se teď bude zabývat Sněmovna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Senátu | Foto: Jan Rosenauer

Jde například o to, aby podniky mohly v daleko větší míře než dosud najímat soukromníky na specializované nebo příležitostné práce. Ve hře je přitom ještě druhý, vládní návrh, který ale není tak razantní. Spor o povolení takzvaného švarcsystému vede ODS hlavně s vládní ČSSD už delší dobu.

Současné rozhodnutí horní komory považuje sociálně demokratický senátor Milan Štěch za velmi nešťastné: "Znamenalo by to výrazné zhoršení ochrany námezdní práce, to znamená zaměstnanců a jejich nucení, aby se stali živnostníky. A z druhé strany by to znamenalo, pokud by se ve vyšší míře přecházelo na živnostenské listy z ekonomických důvodů, katastrofální dopady zejména do systému zdravotního a především důchodového pojištění, což by nemohlo dopadnout jinak, než že by se rapidně snížily důchody našim spoluobčanům. A to si myslím, že je potřeba domyslet, než se takové rozhodnutí navrhuje, případně schvaluje," uvedl Štěch.

Milan Kopp, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme