Senát je pro zrušení zákazu zaměstnávat živnostníky

Úplné zrušení zákazu, podle kterého firmy nesmějí zaměstnávat živnostníky, se podařilo prosadit senátorům ODS, a to za přispění řady lidovců, unionistů a nestraníků v horní komoře. Zákonem se teď bude zabývat Sněmovna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Senátu | Foto: Jan Rosenauer

Jde například o to, aby podniky mohly v daleko větší míře než dosud najímat soukromníky na specializované nebo příležitostné práce. Ve hře je přitom ještě druhý, vládní návrh, který ale není tak razantní. Spor o povolení takzvaného švarcsystému vede ODS hlavně s vládní ČSSD už delší dobu.

Současné rozhodnutí horní komory považuje sociálně demokratický senátor Milan Štěch za velmi nešťastné: "Znamenalo by to výrazné zhoršení ochrany námezdní práce, to znamená zaměstnanců a jejich nucení, aby se stali živnostníky. A z druhé strany by to znamenalo, pokud by se ve vyšší míře přecházelo na živnostenské listy z ekonomických důvodů, katastrofální dopady zejména do systému zdravotního a především důchodového pojištění, což by nemohlo dopadnout jinak, než že by se rapidně snížily důchody našim spoluobčanům. A to si myslím, že je potřeba domyslet, než se takové rozhodnutí navrhuje, případně schvaluje," uvedl Štěch.

Milan Kopp, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme