Některé státní firmy dostanou výjimku z registru smluv. Senát k novele 'nezaujal stanovisko'

Některé státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů a obcí dostanou částečnou výjimku z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru. Totéž bude platit pro národní podnik Budějovický Budvar. Do evidence se také nebudou vkládat například smlouvy, které se týkají nakládání s výbušninami, a kolektivní smlouvy. Senát ve čtvrtek umožnil přijetí poslanecké novely, která to předpokládá.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát České republiky (ilustrační foto)

Senát České republiky (ilustrační foto) | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Horní komora nepřijala k předloze žádné usnesení. Nepodpořila její schválení, zamítnutí ani tři pozměňovací návrhy. Novela tak zamíří koncem měsíce automaticky k podpisu prezidenta.

Návrh je reakcí na dřívější novelu lidoveckých poslanců, kteří chtěli z povinnosti vyčlenit Budvar kvůli obavám z ekonomických ztrát. Sněmovna v ní ale schválila plošné výjimky i pro státní podniky a státní, krajské a obecní firmy, jež mají průmyslovou nebo obchodní povahu. Senát je odmítl a poslanci o ní dosud nehlasovali. Zrychleně schválili novou novelu poslanců ze šesti ze sedmi klubů v jiném znění.

„Když všichni, tak všichni.“ Jak se poslanci postaví k senátní verzi registru smluv?

Číst článek

Mnozí senátoři se v diskusi shodovali na tom, že nynější novela je lepší než nic a odstraní některá negativa nynějšího zákona. Norma podle Petra Víchy (ČSSD) není spravedlivá a zakládá nerovnost.

„Naběhli jsme Rekonstrukci státu," uvedl na adresu iniciativy jejích podporovatelů. Petr Šilar (KDU-ČSL) podotkl, že by mohl Víchova slova podepsat. Stejně jako Jiří Oberfalzer (ODS) nebo Radko Martínek (ČSSD) soudí, že nejlepší by bylo zákon úplně zrušit. Podle Oberfalzera by zákonodárci neměli naskakovat na myšlenky, které se tváří, že spasí stát. Zastánci zákona ale tvrdí, že firmy nepoškodí, když můžou začernit údaje chráněné obchodním tajemstvím.

'Dobrý průsečík.' Vláda podpořila poslaneckou novelu k registru smluv

Číst článek

Martínek neprosadil pozměňovací návrh na zrušení celého zákona. Zřejmě ale skončí u Ústavního soudu. Senátor ohlásil, že se na podnětu intenzivně pracuje. Senát nepřijal ani požadavek Jaroslava Kubery (ODS) na zvýšení dolní hranice finančního plnění zveřejňovaných smluv na dvojnásobek ani úpravu Michaela Canova (STAN), podle kterého by musely smlouvy zveřejňovat například i obě parlamentní komory a prezidentská kancelář.

Místopředseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) označil za předkladatele předlohu za užitečnou a legislativně kvalitní. „Adresáti právní normy čekají, zda se jim dostane vyšší právní jistoty," uvedl.

Poslanecká novela žádné společnosti ze zákona nevypouští, předpokládá ale zvláštní režim pro firmy, které nejsou veřejnými zadavateli a mají průmyslovou nebo obchodní povahu. Nebudou muset zveřejňovat smlouvy uzavřené v běžném obchodním styku. „Právě u těchto smluv byly v praxi zjištěny problémy s ochranou obchodně citlivých informací a navrhovaná novela potřebnou ochranu zajišťuje," píšou autoři v důvodové zprávě.

Třetí pokus o protikorupční zákon. Poslanci předložili novou verzi registru smluv

Číst článek

Určité výjimky dostanou i Česká televize a Český rozhlas v případě například mimořádných přenosů nebo licenčních práv na sportovní utkání a veřejné vysoké školy a veřejné výzkumné instituce u smluv, které uzavírají se soukromou podnikatelskou sférou. U zdravotnických zařízení neohrozí nezveřejnění smluv na dodávky léků a zdravotnických prostředků jejich platnost. Novela se týká rovněž Správy státních hmotných rezerv.

Zatímco původní předloha ve sněmovním znění by podle Rekonstrukce státu vyňala z evidence smlouvy odhadem za 150 miliard korun ročně, nyní schválená zhruba za 18 miliard. Iniciativa ji označuje za politický kompromis, pro většinu výjimek podle ní neexistují důvody.

Zákon o registru smluv dopadl od loňského července například na stát, kraje a větší obce, jejich podniky a další organizace. Zveřejňují se smlouvy s plněním nad 50 000 korun. Od letošního července platí, že nezveřejněná smlouva není platná.

Kritika sněmovny

Senátní plénum podpořilo kritické stanovisko své ústavní komise ke sněmovnímu postupu projednávání novely zákona o registru smluv, který jí v minulosti vrátila horní komora. Poslanci o ní dosud nehlasovali, a naopak přijali vlastní předlohu. Ústavní komise uvedla, že postup Poslanecké sněmovny byl v rozporu s ústavními pravidly i s pravidly jednacího řádu dolní komory. Její místopředseda Radek Vondráček (ANO) se vůči výtkám ohradil.

„Poslanci mají jiné názory, co se týče suverenity sněmovny," řekl Vondráček při senátním projednávání nové poslanecké novely o registru smluv.

Komise se vyjadřovala k procesu posuzování předlohy, která by ve sněmovní verzi zavedla zejména plošné výjimky ze zveřejňování smluv v internetovém registru pro některé státní, krajské a obecní společnosti. Senátoři navrhli tyto firmy do zákona vrátit. Tato norma se sice dostala na program sněmovní schůze, poslanci o ní navzdory tomu nerozhodli.

Mnozí senátoři sněmovně postup v debatě vytýkali, Libor Michálek (za Piráty, Zelené a KDU-ČSL) na něj dokonce zvažuje ústavní stížnost. Vondráček ale tvrdí, že se nejednalo o účelové chování poslanců, normu podle něho neprojednali z časových důvodů. Senát vyzval dolní komoru, aby projednávání novely dokončila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme