Senát: kampeličkáři dostanou víc

Už jen podpis prezidenta republiky dělí klienty zkrachovalých kampeliček od vyšších náhrad za jejich vklady. Po poslancích jim totiž také senátoři přiznali státní odškodnění až do výše 400 tisíc korun. Podle nové úpravy jim bude moci být vráceno až 90 procent vkladu, maximálně ale 400 tisíc. Dosud mohli dostat nejvýše 100 tisíc korun. Novela prošla v horní parlamentní komoře i přes nesouhlas zástupců ODS a ODA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fronta na Úřadu práce | Foto: Uherský Brod

Senátoři začali dnešní schůzi schválením zvýšení náhrad drobným střadatelům zkrachovalých kampeliček ze sto tisíc korun na čtyři sta tisíc. Jak dodává mluvčí Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami Oldřich Zajíc znamená to, že i lidem, kteří už odškodnění za kampličky dostali, by se doplatil zbytek peněz podle případného nového zákona. "By byl doplacen rozdíl těch deseti procent do těch 90 procent. A všem, kteří měli vklady nad 125 tisíc, by byl samozřejmě dopočítáván ten rozdíl zase do té adekvátní částky."

Místopředseda hospodářského výboru senátu lidovec Jaroslav Petřík je přesvědčen, že politici tento vstřícný krok střadatelům dlužili: "Ti lidé, kteří do těch kampeliček ty peníze dávali, uvěřili politikům. Přestože se říká, že se politikům věřit nemá, tak tentokrát jim uvěřili, protože v průřezu všech politických stran, na prvních stránkách časopisů tito lidé doporučovali vstup do kampeliček, aby si tam lidé ukládali peníze a já si stále myslím, že kampeličky na finančním trhu své místo mají."

Podle analytika společnosti Atlantik finanční trh Jana Schiessera jde o nespravedlivé opatření, jehož náklady zaplatí daňoví poplatníci. "A to bez ohledu na to, že pád kampeliček znamenal pro jejich střadatele ztrátu jejich vlastních úspor. Podle mého názoru se jedná o nesystémové řešení, které zvýhodňuje pouze jednu skupinu střadatelů na úkor všech ostatních občanů, kteří mají své úspory uloženy u bank nebo jiných finančních institucí. Náklady na výši finančního odškodnění zaplatí pochopitelně všichni daňoví poplatníci. Myslím si, že blížící se termín voleb je jedním z hlavních motivů, proč se stát k tomuto kroku rozhodl."

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme