‚Spousta kolegů není tak radikální jako Goláň.‘ Kandidáti na ústavní soudce můžou Senátem projít

Jaké šance mají v Senátu Josef Baxa, Jan Wintr a Daniela Zemanová? Zatímco v ústavně právním výboru dva ze tří kandidátů na ústavní soudce narazili, u výboru pro lidská práva hladce všichni tři prošli. Svou trojici nominantů na Ústavní soud přijde ve středu osobně před senátory obhajovat i prezident Petr Pavel. Server iROZHLAS.cz a Radiožurnál zjišťovaly, zda je horní komora parlamentu jeho triu nakloněná.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát Parlamentu ČR

Senát Parlamentu ČR | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Minulý týden se ústavně právní výbor Senátu na prezidentských kandidátech neshodl. Wintr dostal osm hlasů z deseti, Baxa čtyři a Zemanová dokonce jen dva.

Ústavně právní výbor

Tomáš Goláň (ODS), Michael Canov (SLK), Jan Holásek (nez. v klubu SEN 21 a Piráti), Hana Kordová Marvanová (za ODS, KDU-ČSL a TOP 09), Zdeněk Hraba (za ODS), Jitka Chalánková (nez. v klubu ODS a TOP 09), Daniela Kovářová (nez.), Zdeněk Matušek (za ANO a ČSSD), Miroslava Němcová (ODS), Ivana Váňová (KDU-ČSL)

Úterní výbor pro lidská práva přinesl zcela opačné výsledky. Sedm hlasů od sedmi přítomných senátorů dostali Wintr a Zemanová, Baxu podpořilo šest členů.

Oslovení senátoři se vesměs shodují na tom, že by nálada celého 81členného Senátu, který bude o nominantech ve středu rozhodovat, mohla být blíže druhému zmíněnému výboru a že ústavně právní je svým naladěním ne úplně reprezentuje.

„Složení ústavně právního výboru je osobnostně poměrně specifické. Třeba tam sedí paní Daniela Kovářová, která pravidelně hlasuje proti ostatním členům pléna a reprezentuje spíše menšinové názory. I někteří další kolegové ve výboru často mívají oponentní názory proti většině v Senátu,“ popisuje například šéf klubu SEN 21 a Pirátů Václav Láska a připomíná, že i v minulosti Senát zaujal jiný názor, než bylo doporučení výboru.

Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice

Jiří Růžička (za TOP 09), Pavel Kárník (za STAN), Přemysl Rabas (za SEN 21), Jaromíra Vítková (KDU-ČSL), Jan Grulich (TOP 09), Josef Klement (KDU-ČSL), Jan Tecl (ODS), Ladislav Chlupáč (ODS) se jednání nezúčastnil

„Jsem přesvědčen o tom, že hlasování na plénu Senátu bude jiné než v ústavně právním výboru. Spousta kolegů nemá tak radikální náhled na věc jako předseda ústavně právního výboru Tomáš Goláň,“ popsal pro iROZHLAS.cz senátor z klubu ODS a TOP 09 Ladislav Faktor.

Podle Lásky panuje v Senátu ohledně verdiktu ústavně právního výboru rozjitření. „Situaci to tady trošku znervózňuje a ukazuje, že to není jen o jednotlivých kandidátech, ale i o nějakém pozadí, kterému ne všichni rozumíme. Nepanuje úplně dobrá nálada ohledně toho, jak předseda výboru Goláň prezentuje situaci v médiích.“

„Baxu respektuji, ale mám vůči němu výtky. Byl by dobrým ústavním soudcem, ale obávám se, že by nebyl jeho dobrým předsedou. Nelíbí se mi způsob jeho nominace a také mě překvapila nominace paní Zemanové.“

Tomáš Goláň (senátor ODS, předseda ústavně-právního výboru)

Většina senátních klubů nechává hlasování na jednotlivých senátorech, půjde o tajnou volbu, pro schválení je potřeba většina z přítomných.

ODS a TOP 09

Klíčovou roli hraje v Senátu největší klub ODS a TOP 09, který má 36 členů. Jedním z nich je i Jiří Růžička, který doporučil celou trojici nominantů. „Splňují morální i osobnostní předpoklady a naplňují myšlenku, že by Ústavní soud měl být co nejpestřejší,“ popsal pro Radiožurnál.

Politoložka: Trafiky a handly. Neúspěch Zemanové a Baxy jako vzkaz prezidentovi, aby se v Senátu dohodl

Číst článek

I další senátor z klubu ODS a TOP 09 Ladislav Faktor uvedl, že jsou podle něj všichni tři kandidáti kvalitní. Sám je doktorem práv, zasedá ale v zahraničním výboru. Nyní je sice nemocný, hlasování si ale nechce nechat ujít. „I kdyby mě měli přivézt na kolečkovém křesle, tak budu hlasovat,“ řekl pro iROZHLAS.cz.

Hana Kordová Marvanová se na ústavně právním výboru vyslovila pro Wintra a Baxu, výkon Zemanové ji nepřesvědčil. Zároveň ale řekla, že podle ní mají na senátním plénu šanci uspět všichni tři.

Miroslava Němcová na ústavně právním výboru hlasovala pro všechny tři kandidáty. „Verdikt výboru mě překvapil. Byla jsem přesvědčena, že se jedná o výrazně kvalifikované osobnosti, které budou přínosem pro Ústavní soud. Mohu jen doufat, že hlasování na plénu dopadne lépe,“ zmínila.

Naopak předseda ústavně právního výboru Tomáš Goláň veřejně výrazně vystupuje zejména proti dvojici Baxa a Zemanová.

Baxa, Wintr i Zemanová. Všechny tři kandidáty na Ústavní soud podpořil senátní výbor pro lidská práva

Číst článek

„Respektuji ho, ale mám vůči němu výtky. Byl by dobrým ústavním soudcem, ale obávám se, že by nebyl jeho dobrým předsedou. Nelíbí se mi způsob jeho nominace a také mě překvapila nominace paní Zemanové,“ řekl mimo jiné v rozhovoru pro Radiožurnál. Nechtěl říci, jak hlasoval v případě Baxy, ale potvrdil, že hlasoval proti Zemanové.

Další dva členové klubu ODS a TOP 09 i ústavně právního výboru Jitka Chalánková a Zdeněk Hraba nebyli sdílní ohledně toho, jak hlasovali.

Podle Němcové na jednání klubu ODS a TOP 09 proti kandidátům nikdo z kolegů nevaroval před volbou některého z trojice nominantů. „Pokud někdo ví, že je něco divně, tak to nikde neřekl, nic jsem nezaznamenala, takže nemám důvod je nevolit,“ popsala.

STAN

Pozitivní názory na všechny tři kandidáty znějí z 18členného klubu Starostů a nezávislých. Je velmi pravděpodobné, že jeho členové většinově podpoří Wintra, Baxu i Zemanovou.

Prohra právnické ‚první ligy‘. Důvody Baxova neúspěchu chybí, Zemanová senátory ‚nepřesvědčila‘

Číst článek

„Budu hlasovat pro všechny tři kandidáty. Připadají mi jako velmi dobře vybraní, velmi kvalitní a nemám vůči nim absolutně žádné výhrady,“ říká David Smoljak.

„Jsme určitě shovívavější než ústavně právní výbor,“ doplňuje jej kolega Zbyněk Linhart. „Pan Baxa je kvalitní, o panu Wintrovi také nepochybuji. Paní Zemanovou neznám, ale v zásadě proti ní nic nemám,“ zamýšlí se děčínský senátor.

Z klubu Starostů je v ústavně právním výboru Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj). Pro iROZHLAS.cz už minulý týden naznačil, že v tajném hlasování na výboru podpořil Wintra a Baxu. U Zemanové mu vadila její nedostatečná publikační činnost a chybějící titul JUDr.

Podle Linharta by mohlo ke schválení pomoci to, že se za své nominanty na plénu Senátu osobně postaví i Petr Pavel. „Předchozí prezident k nám nechodil a skoro ani nekomunikoval, takže už jeho přítomnost v očích mnoha může nynější trio kandidátů podpořit.“

Petr Pavel v Senátu Parlamentu České republiky | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

KDU-ČSL

Třetím největším klubem v Senátu je 12členný lidovecký. Jeho předseda Josef Klement potvrdil, že se názorově shoduje s východisky výboru pro lidská práva, který jasně podpořil všechny tři kandidáty.

senátorské kluby

Senátorský klub ODS a TOP 09 – 36 členů
Senátorský klub Starostové a nezávislí – 18
Senátorský klub KDU-ČSL a nezávislí – 12
Senátorský klub ANO a ČSSD – 6
Senátorský klub SEN 21 a Piráti – 6
Senátoři nezařazení do klubu – 3

I členka ústavně právního výboru Ivana Váňová v minulém týdnu v hlasování podpořila všechny tři, jak potvrdila Deníku N.

SEN 21 a Piráti

Trojice Wintr, Baxa a Zemanová má většinovou podporu i šestičlenného liberálního klubu Senátor 21 a Pirátů.

Jeho předseda Václav Láska (SEN 21) i místopředsedkyně Adéla Šípová (Piráti) budou hlasovat pro všechny. „Navíc se budu i sám jako právník snažit kolegům vysvětlit, proč jsou ti navržení dobří a proč bychom pro ně hlasovat měli. Postoj klubu je pro všechny výrazně většinový,“ popsal pro iROZHLAS.cz Láska.

Senátní výbor pro vzdělaní, vědu, kultury, LIDSKÁ PRÁVA a petice právě schválil všechny kandidáty na ústavní soudce. Tedy Wintra, Baxu a Zemanovou. Takže teď je to 1:1 a doufám, že zítra na plénu všichni projdou.

11:41 – 30. 05. 2023

2 68

Jediným členem klubu s jiným názorem je Jan Holásek, který by měl být rezervovaný vůči Baxovi a Zemanové. „Všichni, kdo jsme tam byli, tak se shodneme, že profesor Wintr měl své vystoupení nejlepší,“ říkal již minulý týden po jednání ústavně právního výboru.

ANO a ČSSD

Ve druhém malém šestičlenném klubu jsou názory zatím nejasné. Podle člena ústavně-právního výboru Zdeňka Matušky se nejlépe prezentovali Baxa a Wintr a domnívá se, že na plénu projdou minimálně tito dva.

Podle Ondřeje Febera by ale měli být senátoři předem domluveni, jak budou hlasovat.

Jakub Grim, Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme