Senát má na programu koncesionářské poplatky

Senátoři budou znovu projednávat návrh zákona, který by zrušil koncesionářské poplatky. Předkladatel, Richard Svoboda z ODS považuje poplatky za přežitek z minulosti, který se změnil v plošně vybíranou daň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátor Richard Svoboda (ODS) | Foto: Tomáš Adamec

Podle Svobody by Česká televize a Český rozhlas měli dostávat potřebné finance přímo ze státního rozpočtu:

"Podstatou toho zákona je zrušení rozhlasových a televizních poplatků a jejich nahrazení mandatorním výdajem státního rozpočtu. V současné době se tímto způsobem vybere zhruba 8 miliard korun pro Českou televizi a Český rozhlas. V tuto chvíli by poplatky, které se po mém soudu vybírají velmi neekonomickým způsobem, byly nahrazeny výdajem státního rozpočtu a poplatky by byly zrušeny," uvedl Svoboda

Obavy o nezávislost

Proti zrušení koncesionářských poplatků jsou například senátoři ČSSD. Média veřejné správy financovaná přímo ze státních prostředků by podle nich mohla ztratit svou nezávislost.

Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) | Foto: Tomáš Adamec

Argumenty proti zrušení poplatků zdůraznila místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková: "Jestliže zrušíme koncesionářské poplatky, tak je to otevřená cesta k tomu, abychom zrušili také média veřejné služby. Respektive skutečně velmi a velmi omezili jejich nezávislost."

Milan Kopp, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme