Senát má projednat návrh bodového systému trestání řidičů

Návrh bodového systému trestání dopravních přestupků řidičů nejspíš ještě čekají podstatné změny. Senátoři totiž mají vážné výhrady k tomu, co před prázdninami schválili poslanci. O předloze by mohli hlasovat už na své dnešní schůzi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice D1 | Foto: www.rsd.cz

Očekává se, že zákon senátoři vrátí poslancům s pozměňovacími návrhy. Zpřísnit se například chystají ztrátu bodů za řízení auta pod vlivem alkoholu. Nelíbí se jim také nerovnost mezi běžnými a profesionálními řidiči. Těm totiž za pochybení hrozí až doživotní odebrání licence.

Ministr dopravy Milan Šimonovský ale normu hájí a věří, že celkově přispěje k větší bezpečnosti na našich silnicích. "Myslím, že zákon má vnitřní kontinuitu, je podstatně lepším nástrojem pro policii České republiky, která může postihovat bezohledné řidiče," uvedl Šimonovský.

Naopak skeptický k návrhu bodového systému je zpravodaj ústavně právního výboru Senátu Jiří Žák z ODS."Nebude bezpečnost na našich komunikacích do té doby, dokud nebudou policisté v terénu a nebudou kontrolovat ustanovení zákona tak, jak platí do dneška. Když dovymyslíme věci v bodovém systému tak, jak jsou prezentovány dnes, je tady pouze reálné riziko, že spousta lidí přijde o řidičský průkaz," tvrdí Žák.

Předloha reaguje na hrozivý stav na českých silnicích, kde každý rok přijde o život na 1300 lidí. Vláda chce počet těchto úmrtí snížit do roku 2010 na polovinu. Zákon počítá s tím, že každý řidič bude moci získat až 12 trestných bodů. Poté přijde na rok o řidičský průkaz a bude muset znovu do autoškoly. Pokud řidič po dobu jednoho roku neučiní žádný přestupek, odečtou se mu z registru čtyři body.

Bodový systém by měl začít platit od poloviny příštího roku, a to současně s povinností celoročního svícení, používání autosedaček pro děti a přileb pro cyklisty mladší 18 let.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme