Senát má projednat návrh bodového systému trestání řidičů

Návrh bodového systému trestání dopravních přestupků řidičů nejspíš ještě čekají podstatné změny. Senátoři totiž mají vážné výhrady k tomu, co před prázdninami schválili poslanci. O předloze by mohli hlasovat už na své dnešní schůzi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice D1

Dálnice D1 | Foto: www.rsd.cz

Očekává se, že zákon senátoři vrátí poslancům s pozměňovacími návrhy. Zpřísnit se například chystají ztrátu bodů za řízení auta pod vlivem alkoholu. Nelíbí se jim také nerovnost mezi běžnými a profesionálními řidiči. Těm totiž za pochybení hrozí až doživotní odebrání licence.

Ministr dopravy Milan Šimonovský ale normu hájí a věří, že celkově přispěje k větší bezpečnosti na našich silnicích. "Myslím, že zákon má vnitřní kontinuitu, je podstatně lepším nástrojem pro policii České republiky, která může postihovat bezohledné řidiče," uvedl Šimonovský.

Naopak skeptický k návrhu bodového systému je zpravodaj ústavně právního výboru Senátu Jiří Žák z ODS."Nebude bezpečnost na našich komunikacích do té doby, dokud nebudou policisté v terénu a nebudou kontrolovat ustanovení zákona tak, jak platí do dneška. Když dovymyslíme věci v bodovém systému tak, jak jsou prezentovány dnes, je tady pouze reálné riziko, že spousta lidí přijde o řidičský průkaz," tvrdí Žák.

Předloha reaguje na hrozivý stav na českých silnicích, kde každý rok přijde o život na 1300 lidí. Vláda chce počet těchto úmrtí snížit do roku 2010 na polovinu. Zákon počítá s tím, že každý řidič bude moci získat až 12 trestných bodů. Poté přijde na rok o řidičský průkaz a bude muset znovu do autoškoly. Pokud řidič po dobu jednoho roku neučiní žádný přestupek, odečtou se mu z registru čtyři body.

Bodový systém by měl začít platit od poloviny příštího roku, a to současně s povinností celoročního svícení, používání autosedaček pro děti a přileb pro cyklisty mladší 18 let.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme