Senát má výhrady asi ke třetině zákonů, které bude projednávat

Senát bude mít na dnes začínající schůzi výhrady zhruba ke třetině z 24 zákonů, schválených sněmovnou. Podle doporučení svých výborů má odmítnout například zdravotnickou reformu nebo návrh zákona o protikomunistickém odboji. Shoda napříč politickým spektrem pak panuje na nutnosti opravit loterijní novelu – i tu proto senátoři vrátí zpět do Sněmovny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát

Senát | Foto: Tomáš Adamec

Senátoři našli v novele o loteriích chyby. Předloha, kterou má na dnes začínající schůzi projednat, by měla zvýšit pravomoci obcí při regulaci hazardu. Navrhované změny by ale podle některých senátorů mohly naopak kompetence obcí snížit. Například by zrušily platnost dosavadních obecních vyhlášek, které omezují klasické výherní hrací automaty.

Na opravě předlohy je v horní komoře shoda napříč politickým spektrem. Za ČSSD to potvrdil šéf jejích senátorů Petr Vícha.

Přehrát

00:00 / 00:00

S předsedkyní zdravotního výboru za ODS Danielou Filipiovou mluvila parlamentní zpravodajka Rádia Česko Milada Richterová

„Jsme domluveni s kolegy poslanci, že když Senát tu opravenou verzi Poslanecké sněmovně vrátí, tak Poslanecká sněmovna ji přijme a obce se konečně dočkají možnosti regulovat videoloterijní terminály,“ uvedl Vícha.

„Senátní klub ODS předlohu obsáhle diskutoval a dospěl k závěru, že posouvá věci správným směrem, ale nelze přehlédnout, že návrh vykazuje jisté legislativně technické vady. Čili to, pro co budou senátoři ODS pravděpodobně hlasovat, je vrácení do Poslanecké sněmovny,“ konstatoval senátor za ODS Petr Pakosta.

Výhrady k zákonu o třetím odboji

Zpět do sněmovny ze Senátu nejspíš poputuje také návrh zákona o protikomunistickém odboji. Doporučil to jeho ústavně právní výbor. Ten chce mimo jiné změnit způsob rozhodování o osvědčení pro účastníky odboje a jinak definovat okruh lidí, na které by se zákon nevztahoval.

Výboru vadí i to, že by o osvědčení odbojářů rozhodovali úředníci ministerstva obrany. V preambuli by se podle výboru nemělo psát v souvislosti s komunistickým režimem o teroru.

Podle šéfky senátorů za TOP 09 a Starosty Soni Paukrtové změny, které výbor navrhl, rozvolňují a zmírňují to, co poslanci podle ní správně prohlasovali. Hlasovat proto bude pro původní sněmovní verzi návrhu.

senátorka Soňa Paukrtová | Foto: Štěpán Kotrba

„Poslanci vycházeli z našich senátních iniciativ, které se tady několikrát opakovaly, a myslím si, že je to dobře zpracovaný návrh zákona. Ty lidi doopravdy odškodní a je podle mého názoru vyvážený, reflektuje i to, jakým způsobem se řešil druhý odboj,“ obhajuje původní návrh Paukrtová.

Podle místopředsedy ČSSD, senátora Jiřího Dienstbiera je na předloze dobré, že vyrovnává důchody odbojářům. Kritizuje ale fakt, jak se staví k historii.

„To, co není dobré, je, že se tam do jisté míry minulost paušalizuje. Bylo by dobré obecně stanovit, že nárok má ten, kdo bojoval za svobodu, demokracii a lidská práva, a naopak ne ten, kdo usiloval o systém jejich porušování. Další okruh problémů je etická komise; chceme, aby nebyla jenom odvolacím orgánem, ale aby rozhodovala už v první instanci, aby nebyl vyvíjen politický a ideologicky motivovaný tlak na úředníky ministerstva,“ vypočítal výhrady vůči předloze Dienstbier.

Nadstandardy v Senátu bez šance

Senát bude také hlasovat o prvním z reformních zdravotnických zákonů. Novela, která zavádí takzvané nadstandardy, ale nemá v horní komoře parlamentu šanci na úspěch. Budou proti ní hlasovat jako sociální demokraté, tak lidovci. Těm nejvíc vadí právě rozdělení zdravotní péče na hrazenou pojišťovnami a tu, na kterou si pacienti připlatí.

Brněnský onkolog Jan Žaloudík, nestraník, který je v Senátu za ČSSD, označil novelu za ‚guláš‘. I on jako lékař kritizuje zavedení nadstandardní péče.

„Na každé diagnóze vám umím ukázat ta dilemata, která poženou doktory proti doktorům, doktory proti pacientům, pacienty proti pojišťovnám, a říkám, na co si to tady zakládáme, když nejde o žádné revoluce. My potřebujeme ten systém kultivovat, zabránit zbytečným únikům, stabilizovat a dodržovat platné zákony,“ myslí si Žaloudík.

Slavnostní otevření nově zrekonstruované dětské části nemocnice Motol. | Foto: Filip Jandourek

Výhrady k některým dílčím paragrafům předlohy má i senátorka ODS a exministryně zdravotnictví Daniela Filipiová. Normu jako takovou ale podpoří.

„Rozhodně budu hlasovat pro, i přes ty připomínky, protože se nám blíží novela, která bude souviset s těmi opravdu již reformními zákony, zákonem o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a tak dále. To jsou jakoby přepracované takzvaně Julínkovy zákony a myslím si, že tam eventuálně by mohla být šance toto vydiskutovat s panem ministrem,“ řekla Filipiová.

Místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dientsbier Rádiu Česko potvrdil, že v případě schválení této novely se sociální demokraté obrátí na Ústavní soud.

Výmuvy na osobu blízkou

Z reakcí senátorů se zdá také pravděpodobné, že výmluvy řidičů na osobu blízkou zřejmě hned tak neskončí. Sněmovna sice schválila novelu zákona, podle které bude veškerá odpovědnost za dopravní přestupek spadat na provozovatele vozu, senátoři ale k tomu mají vážné výhrady. I o osudu této novely bude Senát rozhodovat na nynější schůzi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, co senátorům vadí na novele, která má zabránit výmluvám řidičů na to, že v době spáchání přestupku řídila auto osoba blízká, mluvil na Radiožurnálu senátor Karel Korytář z ČSSD

„Ústava nám dává možnost nevypovídat proti sobě samému a svým blízkým,“ říká senátor Karel Korytář z ČSSD.

Podle něj se ale výmluvy na osobou blízkou nadužívá. Vůle to řešit u senátorů je, ale ne tímto způsobem.

Václava Marešová, Milada Richterová, Věra Pfeifferová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme