Předsedou Senátu zůstane Vystrčil. Místopředsedy jsou Růžička, Horník, Oberfalzer a Seitlová

Předsedou Senátu zůstane Miloš Vystrčil z ODS. Ve středeční tajné volbě dostal 73 ze 77 senátorských hlasů. Byl jediným kandidátem na šéfa horní komory, jak se už před volbou dohodly senátorské frakce. Místopředsedy zůstávají Jiří Růžička a Jan Horník z klubu Starostů společně s Jiřím Oberfalzerem z klubu ODS a TOP 09. Novou místopředsedkyní je Jitka Seitlová (KDU-ČSL). Ružička je zároveň prvním místopředsedou.

Praha (Aktualizováno: 13:05 11. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Vystrčil | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vystrčil po volbě uvedl, že si projevené důvěry velmi váží. Požádal senátory, aby vůči němu nadále zůstali „sice vlídní, ale neúprosní, protože je to hrozně důležité“. Senátoři Vystrčilovo zvolení odměnili dlouhotrvajícím potleskem.

Nejvyšší soud nevyhověl žádné ze sedmi stížností, výsledky senátních voleb platí

Číst článek

Výsledky hlasování oznámil předseda volební komise Jan Tecl (ODS). Pouze tři hlasy byly podle něj neplatné, tedy neoznačené nebo označené jinak než zakroužkováním pořadového čísla u Vystrčilova jména.

Šéf ODS Petr Fiala pak Vystrčilovi pogratuloval: „Mám velkou radost, že Miloš Vystrčil obhájil funkci předsedy Senátu s tak velkou podporou a může pokračovat ve své práci. Je to důležité pro Senát i celou Českou republiku.“

Vystrčil stojí v čele horní komory od 19. února, kdy nahradil předčasně zesnulého Jaroslava Kuberu (ODS). Tehdy měl protikandidáta v osobě místopředsedy Senátu Jiřího Růžičku (za TOP 09 a STAN) a získal 52 ze 76 odevzdaných hlasů.

Také v tehdejší volbě tři senátoři nedali hlas žádnému kandidátovi a čtyři senátoři se z jednání omluvili.Ve středu kromě nových senátorů Heleny Pešatové a Karla Zitterbarta z klubu Starostů na jednání Senátu chyběli Jiří Čunek a Anna Hubáčková z klubu KDU-ČSL.

Nově čtyři místopředsedové

Schůze horní komory nyní pokračovala volbou místopředsedů Senátu. Budou nově čtyři, místo dřívějších pěti. Nadále jimi budou Jiří Růžička a Jan Horník z klubu Starostů společně s Jiřím Oberfalzerem z klubu ODS a TOP 09.

Štěch po 24 letech končí v Senátu. ‚Varoval jsem před koalicí s ANO,‘ říká k prohře ČSSD

Číst článek

Novou místopředsedkyní je Jitka Seitlová (KDU-ČSL), která ve vedení horní komory nahradila svou klubovou kolegyni Miluši Horskou. Senátoři o tom rozhodli v tajných volbách v souladu s dohodami senátorských frakcí.

Nejvíce hlasů dostal Oberfalzer (ODS), 74 ze 77 odevzdaných. Získal tedy o hlas více než jeho stranický kolega Miloš Vystrčil při volbě předsedy Senátu.

Horník (STAN) obdržel 71 hlasů, Růžička (za TOP 09 a STAN) 69 hlasů a lidoveckou kandidátku Seitlovou volilo 65 senátorů.

Výsledky opět oznámil Tecl, podle kterého byly stejně jako při volbě Vystrčila předsedou Senátu tři hlasy neplatné, tedy neoznačené nebo označené jiným než předepsaným způsobem.

Z kandidátů na místopředsedy promluvil před volbou jen Růžička. Senát podle něj ctí zásady demokracie a je mu vlastní svoboda rozhodování a zároveň i zodpovědnost. I za ostatní kandidáty na místopředsedy slíbil, že tyto zásady budou dodržovat a že budou oporou Vystrčilovi.

‚Slušný Senát‘

Volby vedení Senátu podle Vystrčila ukázaly, že všechny uzavřené dohody klubů platí. Senát je podle něj čitelný, transparentní, srozumitelný a slušný. „Tak má vypadat služba občanům a tak by se politici měli chovat,“ dodal.

Senát vnímá jako strážce demokracie a vlády práva. Řekl, že senátoři se snaží hájit demokratické principy, což v praxi znamená, že se ozvou, když se někdo bude pohybovat na hraně Ústavy.

„Budeme říkat, že to tak není správně, budeme dávat ústavní stížnosti, budeme říkat, že když má někdo povinnost z ústavy, má ji naplnit, nikoli čekat,“ uvedl. Senát tak podle něj, může plnit roli korektora.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme