Akt státního terorismu, označil Vystrčil aktivitu ruských agentů v Česku. Vyzval k tvrdé reakci

Projev nepřátelství a akt státního terorismu. Tak označil předseda Senátu Miloš Vystrčil aktivitu ruských agentů, kteří podle informací českých bezpečnostních složek stojí za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014. Premiér Andrej Babiš (ANO) by tak podle Vystrčila měl iniciovat na půdě EU a NATO společný postup proti rostoucímu ruskému vlivu v evropských zemích.

Video Praha (Aktualizováno: 16:02 18. 4. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Senát dlouhodobě bojuje proti negativnímu vlivu Ruska a dalších nedemokratických mocností a dlouhodobě na nebezpečí upozorňujeme. A na základě vyjádření premiéra to nebylo plané,“ řekl Vystrčil na nedělním tiskovém brífinku. Výbuch ve Vrběticích označil za „projev nepřátelství“ a „akt státního terorismu“. Kroky vlády podpořil a vyzval ji k tvrdé reakci.

„Jsme přesvědčeni, že je nutné, abychom udělali vše pro zvýšení bezpečnosti České republiky, a zbavili se prorůstání ruského vlivu do českých politických, společenských a ekonomických struktur,“ doplnil předseda Senátu.

‚Ruský terorismus‘, hodnotí část opozice nové skutečnosti o Vrběticích. Chce jednat s unií a NATO

Číst článek

Je tak podle něj nepřijatelné, aby ústavní činitelé či členové vlády jednali v rozporu s informacemi bezpečnostních služeb, konkrétně pak zmínil tendr na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany či očkování proti koronaviru vakcínou Sputnik V. Poukázal na to i místopředseda Senátu Jiří Růžička z klubu Starostů. Vystrčil upozornil i na symbolickou rovinu výběru zahraničních návštěv a „účasti na různých oslavách“, které podle předsedy Senátu vedou k dezorientaci české zahraniční politiky.

Předseda Senátu považuje za potřebné objasnit podle předsedy Senátu nepříliš pochopitelné chování některých ústavních činitelů k Rusku nebo „kritický a přezíravý přístup“ prezidenta Miloše Zemana k práci bezpečnostních složek. Bez komentáře nechal Vystrčil to, že se prezident ke kauze vyjádří až příští neděli. Podle Růžičky se i vláda lehkomyslně a nedbale nevěnovala varování bezpečnostních služeb. Kritizoval i vysoký počet pracovníků ruské ambasády v Praze.

Premiér Babiš by měl podle Vystrčila iniciovat v NATO a Evropské unii společný postup proti narůstání ruského vlivu. „Musíme je informovat o bezpečnostní situaci a požádat je o podporu a solidaritu. Díky spojenectví a činnosti bezpečnostních složek se nejedná o akutní ohrožení země,“ dodal.

Žádost o odškodnění

Senátní bezpečnostní výbor se podle svého předsedy Pavla Fischera (nezávislý) sejde příští týden se šéfy Bezpečnostní informační služby a Národní centrály boje proti organizovanému zločinu. Chce informace, které by poskytly kontext celého případu.

Místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL) uvedla, že po došetření případu ruského zapojení do výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích by Česko mělo požadovat po Rusku odškodnění. Náklady na odstranění následků výbuchů v roce 2014 podle ní dosáhly zhruba jedné miliardy korun. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) s tím nepočítá, neboť Rusko by tím přiznalo svou vinu.

Senát opakovaně varoval před ruskými aktivitami v ČR. Práci českých bezpečnostních složek by měli respektovat všichni ústavní činitelé, podotkl Vystrčil.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme