Senát navrhl vyplácet podporu bez ohledu na odstupné

Senát navrhl obnovení výplaty podpory v nezaměstnanosti bez ohledu na to, zda propuštěný získal odstupné. Novela zákona o zaměstnanosti, kterou předložili senátoři opoziční ČSSD, nyní míří do sněmovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce | Foto: Filip Jandourek

Předloha má zrušit opatření, které v rámci balíčku úspor v sociální oblasti zavedla vládní koalice. Ta prosadila, aby stát vyplácel propuštěným zaměstnancům podporu až po uplynutí doby, která odpovídá výši vyplaceného odchodnému.

„Byla to chyba v zákoně z toho důvodu, že odstupné je kompenzace zaměstnanci za jednostranné vypovězení smlouvy ze strany zaměstnavatele a že tyto prostředky by měly spíše sloužit k překonání doby nezaměstnanosti, než aby si z toho člověk sponzoroval tři měsíce podporu v nezaměstnanosti,“ uvedl jeden z předkladatelů senátní úpravy Zdeněk Škromach z ČSSD.

Problém také mohl vzniknout u lidí, kterým zaměstnavatel po jejich propuštění odstupné neuhradil. Ocitli se tak bez příjmů, což kritizoval například ombudsman Pavel Varvařovský.

Zákonodárci později předlohu upravili. Nyní mají propuštění lidé, kterým zaměstnavatel odstupné nevyplatí, nárok na kompenzaci ve výši 65 procent průměrného měsíčního čistého výdělku.

Martina Spěváčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme