Senát nejspíše zachová poplatky za znečišťování ovzduší

Senátoři dnes posoudí zákon o ochraně ovzduší. Ten razantně mění poplatky pro znečišťovatele. Zatímco vláda původně navrhla poplatky za znečišťování ovzduší v letech 2017 až 2021 zvýšit na 3,5násobek současné sazby, poslanci naopak do zákona zapracovali jejich úplné zrušení do devíti let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

smog | Foto: stock exchange

Podle hospodářského výboru Senátu by poplatky v současné výši mohly fungovat do roku 2016, pak by měly postupně klesat. Špatné ovzduší nejvíc trápí obyvatele Ostravska a okolí. Ostravský primátor Petr Kajnar by uvítal systém poplatků, který by firmy motivoval emise snižovat.

„Celá Česká republika netrpí jen nadbytkem prachových částic, ale i ostatními nebezpečnými látkami, které se vypouštějí. Cíl je mít výrobu, která neznečišťuje. A toho nemůžeme v žádném případě dosáhnout tak, že stáhneme poplatky, že průmysl bude bez sankcí,“ uvedl v Ranním interview Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poplatky za znečišťování ovzduší jsme rozebrali v Ranním interview Radiožurnálu. Hostem byl ostravský primátor Petr Kajnar

„Nemyslím si, že je dobré průmysl, který je v těžké situaci, zatěžovat dalšími poplatky. Ideální by bylo, kdybychom našli motivační způsob. To znamená, aby když se mu podaří emise snížit, třeba nemusel platit tolik,“ dodal.

Horní komora se už návrhem zákona o ovzduší zabývala ve výborech a dnes by ho měla projednat na své schůzi.

„Jednoznačně tady padl názor, že poplatky musejí pokračovat. Je otázkou, jak budou pokračovat. Pokud budou pokračovat, jsme ochotni se bavit o tom, aby byla motivace znečišťovatelů k investicím do technologií,“ řekl Českému rozhlasu předseda výboru pro životní prostředí Ivo Bárek z ČSSD.

Náměstek ministra životního prostředí Ivo Hlaváč si také dokáže představit, že senát podpoří úlevy pro firmy, které investují do moderních šetrných technologií.

„Zatím se mi zdá, že senát je vnímavý k argumentům, které přinášíme, a že bude rozhodně hledat lepší kompromis mezi vládním návrhem na straně jedné a pokusem o zrušení poplatků. Věřím, že ta verze, co opustí senát, bude rozhodně blíže té původní vládní novele,“ říká Ivo Hlaváč.

V Ostravě získala přátele a práci. Ale také astma

Číst článek

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj upozorňuje, že továrny už teď dávají velké peníze na modernější technologie. Poplatky jsou podle něj zbytečné.

„Český průmysl by tak v následujícím období zaplatil zhruba přes pět miliard korun, které by jinak mohl investovat do jiných ekologických projektů. Ale co je důležité: nakonec tyto poplatky zaplatíme my všichni na našich účtech za teplo, energii a podobně,“ vysvětluje Jan Rafaj.

Senátoři se dnes budou také zabývat zvýšením poplatků za svoz komunálního odpadu. Chtějí tímto opatřením pomoci obcím pokrýt náklady s odvozem komunálního odpadu spojené.

Andrea Čánová, Zbyněk Zykmund, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme