Senát nezměnil Ústavu, ale upravil zákon o obecních volbách

Dlouho očekávané jednání o kontroverzní revizi našeho základního právního dokumentu odložili svými hlasy především senátoři čtyřkoalice, když na návrh předsedy klubu Unie svobody-ODA Daniela Kroupy vypustili změny Ústavy z programu své 5. schůze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro návrh hlasoval i nestraník z klubu Unie svobody-ODA senátor Jiří Skalický. Českému rozhlasu řekl, že tak hlasoval nerad. Zdržení rozpravami o jiných zákoných normách bylo ale tak velké, že by na tak závažnou úpravu, jakou novela Ústavy je, bylo příliš málo času. Na zítřejším pokračování schůze Senátu bude zas příliš senátorů chybět kvůli jiným pracovním zaneprázdněním.

Senát změnil zákon o obecních volbách. V poslanecké předloze upravil nový způsob přidělování mandátů návratem k čisté d' Hondtově metodě a omezil možnost obecních zastupitelstev rozhodovat o počtu volebních obvodů. Právě těmito návrhy se senátor Jiří Skalický z klubu Unie svobody-ODA snažil zmírnit zvýhodnění větších politických subjektů původní předlohy.

Předseda senátorů ODS Mirek Topolánek byl přesvědčen, že po devíti letech kodifikace Ústavy by se revize tohoto právního dokumentu měla provést, diskuze by ale měla být věcná.

Předseda senátu lidovec Petr Pithart sice nevylučoval ani variantu vrácení předlohy sněmovně, ale příliš velkou šanci tomu nedával.

Podle Topolánka se o novele nikdy široce nediskutovalo a i klub ODS by podporoval, kdyby se novela pustila do podrobné rozpravy.

Sociální demokraté věřili, že se poslanecký návrh vrátí do sněmovny s pozměňovacími návrhy, které jsou obsažené v senátním návrhu. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to řekl šéf klubu ČSSD Ladislav Svoboda.

Bezcelní obchody na našich hranicích zřejmě letos skončí. Senátoři totiž vrátili sněmovně novelu spotřebních daní a jejich návrh na prodloužení bezcelních obchodů do roku 2003 vypustili. Ministr financí Pavel Mertlík, v jehož původním návrhu měly být bezcelní obchody zrušeny k 31. prosinci letošního roku, upozornil senátory na kolizi poslaneckého znění normy s naším přibližováním se Evropské unii.

Členové horní komory parlamentu také upravili systém zdaňování tabáku a cigaret. Novelou zavedený dvousložkový systém zdanění tabákových výrobků, podle Jiřího Skalického z klubu Unie svobody-ODA, odpovídá systému Evropské unie. Tam je zdanění povinně dvousložkové - část daně se vztahuje k jednotce množství tabáku a část k ceně pro spotřebitele. Druhá část je sociální zjemnění dopadu zdanění na sociálně slabší obyvatelstvo, které podle něj obvykle kouří levnější tabákové výrobky.

Senát vrátil Poslanecké sněmovně novelu zákona o pobytu cizinců na území České republiky s několika pozměňovacími návrhy. Tato novela by měla odstranit některé administrativní překážky, s nimiž se cizinci u nás potýkají. Jde na příklad o to, aby se všeobecné zdravotní pojištění vztahovalo i na děti cizinců, kteří u nás mají trvalý pobyt a sami jsou pojištěni. Pozměňovací návrhy se týkaly například rozšíření jazyků, kterými jsou státní orgány povinny s cizinci komunikovat. Například vnitřní řád zařízení, kam jsou cizinci umisťováni, má být vydáván v češtině, angličtině, francouzštině, němčině, ruštině, španělštině, čínštině a arabštině.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme