Funkce odborných náměstků na ministerstvech nejspíš zanikne. Senát schválil novelu zákona

Funkce odborných náměstků na ministerstvech pravděpodobně zanikne a zruší se také omezení v počtu náměstků členů vlády. Předpokládá to koaliční novela služebního zákona, kterou ve čtvrtek schválil Senát. Senátem prošlo i zvýšení státní podpory, v rámci kterého pravděpodobně vzroste i příspěvek na mobilitu pro lidi se zdravotním postižením. Obě předlohy nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát Parlamentu ČR

Senát ve čtvrtek schválil novelu služebního zákona navzdory tomu, že výbory žádaly její úpravy (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Senát ve čtvrtek schválil novelu služebního zákona navzdory tomu, že výbory žádaly její úpravy. Chtěly doplnit chybějící provázanost s dalšími zákony. Navrhovaly například to, aby náměstek pro státní službu nadále podléhal zákonu o střetu zájmů, i když se jeho funkce změní na nejvyššího státního tajemníka.

Protože horní komora novelu schválila hlasy 51 z 64 přítomných členů ve sněmovním znění, o těchto úpravách již nehlasovala. Proti novele bylo pět senátorů.

Předsedou Senátu se stal opět Vystrčil. Místopředsedy jsou Czernin, Drahoš, Oberfalzer a Seitlová

Číst článek

Změny služebního zákona mají podle předkladatelů prohloubit odpolitizování státní služby tím, že stanoví jasnou hranici mezi politickým vedením ministerstev a jejich úřednickým aparátem. Někteří koaliční senátoři naopak mluvili podobně jako zástupci sněmovní opozice o politizaci.

Z odborných náměstků, tedy náměstků pro řízení sekcí, se mají podle novely stát od příštího roku vrchní ředitelé sekcí.

Zavedení pětiletého funkčního období vrchních ředitelů sekcí a dalších vedoucích státních úředníků má podle předkladatelů přinést vnitřní konkurenci a motivaci ke zvyšování úrovně služby. Státní správa by se navíc měla podle předlohy více otevřít pro odborníky zvenčí.

Zrychlení výběrových řízení na pozice ve státní službě chce koalice dosáhnout například zkrácením některých lhůt, elektronickou komunikaci nebo rozšířením možností v omezení počtu uchazečů, kteří jsou přizváni na pohovor.

Běžná úřednická místa by se obsazovala podle novely ve zjednodušeném výběrovém řízení. Předloha upravuje také služební studijní volno.

Příspěvek na mobilitu

Senát ve čtvrtek schválil i novelu o poskytování dávek. Ta předpokládá mimo jiné také zvýšení příspěvku na mobilitu pro lidi se zdravotním postižením. S nejvyšší pravděpodobností vzroste z nynějších 550 korun na 900 korun měsíčně.

Stížnosti na senátní volby přišly Frýdku-Místku a Karlových Varů. Řešit je bude Nejvyšší správní soud

Číst článek

Příspěvek 2900 korun pak budou dostávat lidé, kteří se neobejdou bez energeticky náročných přístrojů k podpoře dýchání. Pro schválení bylo 53 z 61 přítomných členů, proti nebyl nikdo.

Předlohu, která zvyšuje až o čtvrtinu také státní dotaci na zdvihací plošinu a přináší i další změny, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Příspěvek na mobilitu pobírá kolem 260 000 lidí. „S ohledem na růst spotřebitelských cen mnohých produktů i růst cen pohonných hmot je třeba specificky podpořit zachování reálné hodnoty této dávky,“ napsala vláda v důvodové zprávě.

Vystrčil, Hamplová i Růžička. Podívejte se na profily 27 nových i staronových senátorů

Číst článek

Dotace se vyplácí zhruba deset let. V prvních letech činila 400 korun, před čtyřmi lety vzrostla o 150 korun.

Příspěvek na mobilitu 2900 korun měsíčně pro lidi s podpůrnými dýchajícími přístroji se do novely dostal ve sněmovně. „Smyslem je podpořit osoby využívají zdravotnické prostředky, které byly shledány jako nejnáročnější na spotřebu elektrické energie,“ uvedli předkladatelé.

Zvýšený příspěvek budou úřady vyplácet podle předlohy do konce roku 2024. Nárok bude potvrzovat zdravotní pojišťovna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme