Senát: Obce mohou prominout zaplaveným daň z nemovitosti

Občané postižení letošními povodněmi nebudou muset platit daň z nemovitosti. Senátoři totiž schválili zákon, který obcím umožní daň občanům prominout. I vláda bude moci na likvidaci povodňových škod čerpat úvěr 12 miliard korun. Senátem prošel návrh, který kabinetu umožní už v příštím roce využít půjčku Evropské investiční banky ve výši 7 a půl miliardy korun a v roce 2004 zbývajících 4 a půl miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy | Foto: Filip Víšek

Senátoři také rozhodli o daňových úlevách pro lidi postižené srpnovými povodněmi. Přijali novelu, která umožní obcím odpustit lidem ze zaplavených oblastí daň z nemovitosti.

Senát dnes schválil i daňové úlevy těm lidem a firmám, které poskytovaly při letošních povodních humanitární pomoc. Návrh, který připravili poslanci ODS, umožní osvobození od některých daní z příjmů a daní z přidané hodnoty.

Místopředseda horní parlamentní komory za občanské demokraty Přemysl Sobotka si ještě před hlasováním myslel, že senátoři tuto novelu podpoří. "Má to malý háček v tom, že daň z nemovitosti je příjmem obce, a tím pádem se sníží příjem obce a obec bude pak složitě třeba opravovat silnici, ale pro každého člověka je to teď dobrý signál a myslím si, že to bude věc, která projde Senátem bez problémů."

Vláda bude moci na likvidaci povodňových škod čerpat úvěr 12 miliard korun. Senátoři totiž nechali projít návrh, který kabinetu umožní už v příštím roce využít půjčku Evropské investiční banky ve výši 7 a půl miliardy korun a v roce 2004 zbývajících 4 a půl miliardy korun. O použití těchto prostředků informoval senátory ministr financí Bohuslav Sobotka. "Úvěrové prostředky by konkrétně měly být použity zejména na obnovu pražského metra, na čistírny odpadních vod a kanalizace, obnovu dopravní infrastruktuty ve vlastnictví státu a obcí a dále na obnovu státního vodohospodářského majetku a na obnovu energetických liniových staveb."

Stejně jako včera ve sněmovně svedla dnes ODS i v senátu boj s vládní koalicí o podmínky našeho vstupu do Evropské unie. Nejrazantnější byl v diskuzi Josef Pavlata z ODS. Ten nazval zprávy premiéra Špidly a ministra zahraničí Svobody o kodaňském summitu za chvástavé a neváhal prorokovat: "Socialistická vláda půjde co nejdříve od válu." Senátorům ODS se nepodařilo prohlasovat kritické usnesení o tom, že summit v Kodani nenaplnil cíle Evropské unie ve volném pohybu osob, pracovních sil a služeb. Nakonec prošlo kompromisní znění Jiřího Skalického z klubu Otevřené demokracie, kdy senát vzal výsledky vyjednávání na vědomí a kodaňský summit pak označil za úspěšné završení snah české politiky po roce 1989.

Milan Kopp, Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme