Senát obvinil vládu z neústavnosti vyslání armádních lékařů na Slovensko

Vláda vysláním armádních lékařů na Slovensko podle Senátu porušila ústavu. Stanovisko prosadila ČSSD, která má v horní komoře většinu. Podle levicových senátorů neměl kabinet k takovému kroku oprávnění. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) jakékoliv pochybení odmítá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Alexandr Vondra oznámil že dává svou funkci k dispozici

Ministr obrany Alexandr Vondra oznámil že dává svou funkci k dispozici | Zdroj: ČTK

Vláda podle Vondry vyslala vojenské lékaře v souladu se svými ústavními pravomocemi, k nimž patří i vojenské cvičení. Právě to bylo pod názvem Slovenské zdraví 2011 dohodnuto se slovenskou stranou. Rozhodnutí Senátu označil Vondra za „politickou deklaraci“.

„Postup, který vláda České republiky zvolila, byl z hlediska práva naprosto v pořádku. Je to koneckonců doloženo i právníky ministerstva v materiálu, který my jsme dali pro informaci členům ústavně-právního výboru. Pomoc poskytnutá formou vojenského cvičení není v žádném případě krok, který by byl v rozporu s ústavou,“ uvedl Vondra.

Občanští demokraté a část klubu TOP 09 a STAN těsně před hlasováním na protest opustili jednací sál s tím, že horní komora nemá kompetenci posuzovat ústavnost.

Čeští vojenští lékaři slovenské vládě pomohli řešit krizi po hromadných výpovědích tamních doktorů kvůli neuspokojeným mzdovým požadavkům. Na Slovensku působili pět dní, slovenské vládě se mezitím podařilo dosáhnout s lékaři dohody o růstu jejich platů.

Zbyněk Zykmund, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme