Senát odmítá, aby se firmy mohly vyvinit z trestní odpovědnosti

Firmy by podle Senátu neměly mít možnost vyhnout se trestnímu stíhání, pokud by měly etický nebo protikorupční kodex. Horní komora tak dnes doporučila upravit novelu o trestní odpovědnost právnických osob. Změnu bude muset znovu posoudit sněmovna, která pasáž do vládní předlohy vložila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát (ilustrační foto)

Senát (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Senátoři naopak odmítli doporučení svého ústavně právního výboru, aby firmy mohly být stíhány za činy všech osob oprávněných za firmu jednat, nejen za činy svých vedoucích pracovníků.

Rozhodli tak v souladu s přáním ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), podle něhož by firma podle stávající dikce zákona mohla být stíhána i za to, pokud by pro ni uklízečka ukradla čisticí prostředky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O senátní úpravě novely mluvili Miroslav Antl, předseda ústavně-právního výboru Senátu a Marek Antoš z katedry ústavního práva PF UK

Zrušení nejvíce kritizované pasáže, která by umožnila vyvinit se z trestního stíhání hlavně velkým společnostem, senátoři schválili navzdory mírně negativnímu postoji Pelikána.

Podle ní by se firma trestní odpovědnosti zprostila, pokud vynaložila veškeré možné úsilí, aby spáchání protiprávního jednání zabránila.

Podle předsedy senátního ústavně právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD) by vyvinění mohlo způsobit zastavení několikaletých trestních stíhání.

Firmy by měly odpovídat za podstatně více trestných činů, rozhodli poslanci

Číst článek

Antl v této souvislosti jmenoval kauzy typu Metrostavu nebo Agrotecu ze skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Metrostav patří mezi společnosti, které jsou stíhané v korupčním případu kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, Agrotec v případu zakázek České pošty.

Omezení stíhání pro pomluvu neprošlo

ODS neprosadila zrušení pasáže, podle níž firmy budou moci být stíhány pro pomluvu. Toho se obávají zástupci médií včetně provozovatelů zpravodajských webů.

Podle nich to povede k cenzuře, omezování svobody projevu a k likvidaci neposlušných médií. Trestem za pomluvu by totiž pro firmu mohl být kromě pokuty i nařízený zákaz činnosti.

Pelikán namítl, že média by mohla být trestána jen za úmyslnou pomluvu s cílem konkrétní osobu vážně poškodit. Přiznal ale také, že v původní vládní předloze možnost stíhat firmy za pomluvu nebyla, „aby se to nezneužívalo vůči médiím."

Na návrh senátora Libora Michálka (za Piráty) by naopak firmy nově mohly být postiženy za účast na sebevraždě.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme