Senát odmítl Dienstbierův návrh na změnu podmínek pro rozdělování mandátů

Návrh na rozdělování mandátů jen podle preferenčních hlasů v Senátu neuspěl. Podle autora předlohy, místopředsedy ČSSD a senátora Jiřího Dienstbiera, měla novinka zastavit účelové nakupování straníků kvůli lepšímu postavení na kandidátce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na prezidenta Jiří Dienstbier | Zdroj: ČTK

„Kandidátky by dále sestavovaly politické strany včetně pořadí, ale samozřejmě by to vytvářelo tlak nebo motivaci, aby kandidátku sestavily co nejkvalitněji a ty nejlepší kandidáty umístily do čela kandidátních listin,“ vysvětlil Dienstbier.

„Protože to je jediný způsob, jak by pravděpodobně voliči té které strany potom neměnili pořadí. A vidíme to v praxi, dobře sestavené kandidátky jsou voliči většinou akceptovány,“ dodal.

Dienstbierův návrh kritizovali i jeho spolustraníci. Především z obavy, že mnoho voličů preferenční hlasy nevyužívá a zrušení hranice by mohlo volby zkreslit.

Teď platí, že kandidát v komunálních volbách musí získat více než deset procent přednostních hlasů, aby dosáhl na mandát. U ostatních voleb je hranice pětiprocentní.

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme