Senát odmítl majetková přiznání na krajích a obcích

Senát odmítl poslaneckou novelu zákona o střetu zájmů. Podle ní měli zastupitelé krajů a obcí s rozšířenou působností za povinnost zveřejňovat své vedlejší příjmy a další podrobnosti o svém podnikání a majetkových poměrech. Uvolněným členům samospráv měla poslanecká novela také znemožnit, aby za nejrůznější funkce v kontrolních a řídích orgánem městských a krajských firem pobírali odměny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát ČR | Foto: Česká televize

Mají být i komunální politikové pod tvrdší kontrolou? Debata o tom zabrala senátu celé dopoledne. Třeba Jiří Pospíšil z ODS se ptal, co přinesla už teď povinná majetková přiznání poslanců a senátorů? "Lidi řeknou k neuvěření. A co se stalo? Nestalo se nic."

Další konkrétní argument proti za všechny. To, kteří by komunální politiku dělali při své profesi, by majetková přiznání dávat nemuseli. Všichni takzvaní uvolnění funkcionáři ale ano. Podobná nerovnost je prý nepřijatelná. I tak ale řada senátorů hlavně nestraníků vyzývala, opravme co nám vadí a zákon schvalme. Podobně se snažil debatu zvrátit Jiří Zlatuška z Klubu otevřené demokracie. "Skvrnka na naší pověsti, kterou si tímto jako komora ve veřejnosti nepochybně získáváme by mohla být aspoň mírně umazána tím, že se k takovýmo návrhům postavíme konstruktivně."

Konečné skóre je 52krát zamítnout, je 14krát ne. Na tahu je teď sněmovna. Ve hře je ale ještě jeden návrh zákona o střetu zájmů, který slibuje vláda.

Markéta Kaclová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme