Senát odmítl oddalování důchodového věku. Návrh jde zpět do sněmovny

Senátoři odmítli takzvanou malou důchodovou reformu v podobě, jak ji připravili vládní poslanci. Senát dnes hlasy opozice zamítl automatické oddalování důchodového věku a prosadil úpravy nového výpočtu důchodů ve prospěch seniorů ze středně příjmových vrstev.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchodci, penzisti | Foto: Filip Jandourek

Změnu výpočtu penzí si vyžádal Ústavní soud, podle kterého dosavadní systém dostatečně nezohledňuje to, kolik lidé odváděli státu na důchody. Podle místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha z ČSSD, pozměňovací návrh z dílny senátorů sociální demokracie řeší podstatu nálezu Ústavního soudu.

„Základem je zúžení návrhu pouze na řešení nálezu Ústavního soudu. Ostatní věci, jako prodlužování důchodového věku, změny některých dalších parametrů důchodového systému, byly vypuštěny. Zároveň posunujeme spodní hranici výpočtu důchodu tak, aby nedošlo k tomu, že na úkor 10 procent nejvyšších důchodů, 70 procent důchodců půjde s penzí dolů,“ řekl Škromach.

O senátních úpravách důchodové novely teď bude rozhodovat sněmovna, v které má na rozdíl od horní komory zatím většinu vládní koalice.

Předseda senátorského klubu ODS Richard Svoboda věří, že poslanci pozměňovací návrhy senátorů ČSSD odmítnou: „Sociální demokraté ve svém pozměňovacím návrhu to měli konstruováno tak, že se nesníží koeficient výpočtu pro střední příjmovou skupinu. Což znamená, že neutralita není zachována, že odněkud musí do systému přijít další peníze.“

Zbyněk Zykmund, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme