Senát odmítl zákaz privatizace Letiště Praha

Pražské letiště v Ruzyni je stále možné privatizovat. Senát odmítl návrh sociálních demokratů, který by prodej letiště zakázal. Předlohu tak budou mít opět na stole poslanci. Ti ale mohou rozhodnutí senátorů přehlasovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letecký pohled na Letiště Praha | Foto: Letiště Praha

Privatizace ruzyňského letiště se zákonem zakazovat nebude. Rozhodli tak dnes senátoři. Ve sněmovně normu prosadila ČSSD spolu s KSČM a pěti lidoveckými poslanci.

Pro zákaz byl dnes v Senátu také Jiří Bis z ČSSD, i když si nemyslí, že vylučovat privatizaci zákonem je dobré:"Já si myslím, že teď není vhodná doba na privatizaci Letiště Ruzyně, nejsem úplně přesvědčený, jestli zákon je nejšťastnější řešení. Pro privatizaci letiště teď, v dané době, nejsem."

Podle odpůrců byl návrh nejasný

Kritici předloze vytýkali, že málo vysvětluje, proč není vhodné letiště v Ruzyni privatizovat. Podle předsedy klubu senátorů ODS Tomáše Julínka byl celý zákon navíc špatně připravený: "Nebylo úplně zřejmé, zda je to zákaz privatizace majetku, nebo zákaz privatizace majetku. Pokud by to byl majetek, musel by tam být jeho výčet a podobně. Bylo to šité horkou jehlou."

Ani předsedkyně klubu TOP 09 a Starostové Soňa Paukertová nešetřila kritikou: "Měla jsem obavu, že je v rozporu s ústavou."

Návrh zákona navržený ČSSD, na konci září schválila Poslanecká sněmovna. Pro normu tehdy hlasovali kromě sociálních demokratů i komunisté a někteří poslanci KDU-ČSL.

Poslední slovo patří sněmovně

Sociální demokraté se svými argumenty, že letiště je jedinou spojnicí Česka s vnější hranicí Schengenu a je natolik strategickým místem, že by mělo zůstat v rukou státu, v Senátu příliš neuspěli. Na tahu tak budou opět poslanci, kteří mohou Senát přehlasovat.

Prodej ruzyňského letiště schválila vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS) loni v červnu. S vypsáním tendru se počítalo na příští rok.

Podrobnosti připravujeme.

Milan Kopp, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme