Česko 1:0 Rakousko

Senát odmítl zneplatnění smluv nezveřejněných v registru

Senát odmítl uzákonit zneplatnění smluv, které by nebyly uveřejněny v jejich registru. Za nezveřejnění smluv chce jen pokuty ve výši nejméně 10 tisíc korun. Dohled nad zveřejňováním smluv se dnes rozhodl svěřit Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Senátní úpravy zákona o registru smluv bude muset posoudit sněmovna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podpis (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Senátoři z povinnosti zveřejňovat smlouvy vyloučili podle očekávání také národní podniky, především tedy Budějovický Budvar.

Zveřejňování by se podle horní komory nemělo vztahovat ani na dohody o poskytnutí dotace podle zákona o Státním zemědělském intervenčním fondu a na smlouvy, při nichž nebudou použity peníze z veřejných rozpočtů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senát projednával zákon o registru smluv. Tématu se Radiožurnál věnoval s poslancem TOP 09 Janem Farským a předseda Svazu měst a obcí Františkem Luklem

Proti zrušení neplatnosti smlouvy v případě jejího nezveřejnění se postavil iniciátor zákona, poslanec Jan Farský (TOP 09). Podle něj se senátoři rozhodli zanést do předlohy tolik změn, že registr smluv v podstatě zrušili.

„Verze, která prošla Senátem, má s registrem smluv společný jen nadpis, a tím pádem já budu jako předkladatel první, který se proti ní postaví,“ reagoval Farský ve vysílání Radiožurnálu na rozhodnutí Senátu.

Také někteří senátoři se s podobou, v jaké horní komora návrh vrací, úplně neztotožňují.

„Relativně jsme spokojení. Bohužel to poslední hlasování nebylo úplně ideální, protože docházelo k tomu, že se vlastně ani pořádně nevědělo, o čem se hlasuje – těch pozměňovacích návrhů bylo opravdu hodně,“ uvedl senátor Jan Horník (STAN).

„My se stejně domníváme, že v Poslanecké sněmovně asi budeme přehlasováni a bude zvolená ta první verze, která k nám přišla do Senátu,“ dodal Horník.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme