Chceme nezávislou senátní komisi k posouzení auditu, zní z ODS. Iniciovat ji bude s dalšími kluby

Opoziční ODS chce v senátu podnítit vznik nezávislé komise, která by zajistila objektivní posouzení informací ohledně předběžného návrhu auditu Evropské komise o údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a unijních dotací pro Agrofert. Vytvoření komise hodlá iniciovat spolu s dalšími senátorskými kluby. ODS to v úterý oznámila na webu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala na konferenci ODS v Praze.

Předseda ODS Petr Fiala | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Opozice má v senátu většinu na rozdíl od sněmovny, kde v úterý pravice neprosadila požadavek na zveřejnění auditu ani předložení oponentního stanoviska před jeho odesláním do Bruselu.

„Senátorský klub ODS bude ve spolupráci s dalšími senátorskými kluby iniciovat vznik nezávislé senátní komise, která bude garantovat sumarizaci a objektivní posouzení veškerých informací v souvislosti s předběžnou auditní zprávou Evropské komise,“ uvádí se v usnesení frakce občanských demokratů.

VIDEO: Audit je velice pochybný, považuji ho za útok na Česko, prohlásil Babiš ve sněmovně

Číst článek

Senát se bude vznikem komise zabývat zřejmě na schůzi, která začne za týden. Auditem komise se zabýval také senátní výbor pro záležitosti EU, jehož členové připravují usnesení pro horní komoru.

Senátorský klub Starostů vyjádřil znepokojení nad tím, že Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) proplácí firmě Agrofert dál zemědělské dotace, přestože je Evropská komise pozastavila až do vyřešení podezření, že český premiér je ve střetu zájmů.

Tyto dotace tak nyní jdou z kapes českých daňových poplatníků. Podle Starostů selhala dozorčí rada fondu. Senátoři za STAN proto budou chtít, aby se k tomu zástupce fondu za týden vyjádřil na schůzi Senátu.

„Politici zvolení do dozorčí rady SZIF naprosto selhali. Andrej Babiš a zřejmě i ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) nastavovali a tím i ovlivňovali dotační programy a vlastní podmínky získávání dotací. To budeme jako stát jen těžko vydýchávat,“ dodal k tomu místopředseda Senátu Jan Horník (STAN).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme