Senát oživí protikorupční aktivista, horolezec i bývalá ústavní soudkyně

V senátních volbách uspělo poměrně dost nezávislých kandidátů. Zatím není jasné, ke komu se v Senátu jejich hlasy připojí, ale variant je víc. V Senátu zasednou například horolezec Leopold Sulovský, protikorupční aktivista Libor Michálek nebo bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libor Michálek slaví vítězství ve druhém kole senátních voleb | Zdroj: ČTK

Nezávislým kandidátem s podporou KDU-ČSL, Strany zelených a České pirátské strany je Libor Michálek, který se stal senátorem za Prahu 2 a 3. Ve volbách vsadil na boj s korupcí a uspěl - získal nejvíc procent ze všech zvolených senátorů. Ve volebním štábu proto vládla velmi dobrá nálada.

Zátky šampaňského vyletěly do vzduchu ještě před sečtením 100 procent hlasů, atmosféra byla uvolněná, spontánní a plná euforie. Výrazný úspěch překvapil i nově zvoleného senátora. „Je to pro mě překvapení, nečekal jsem tak výrazný výsledek,“ svěřil se Michálek.

Sociální demokraté zesílí tlak na odchod Nečasovy vlády. Lidé si přejí změnu, vysvětlují

Číst článek

Ve svém zvolení do Senátu vidí určitý vzkaz pro voliče, že se dá uspět i bez proklamované podpory mocných. „Myslím, že to může být naděje pro hodně lidí, že vlastně lze prorazit do vysoké politiky i bez toho, aby měl člověk za sebou nějaké kmotry s zítkami milionů korun.“

‚Horolezectví půjde stranou‘

V Senátu bude i další výrazná osobnost - horolezec Leopold Sulovský. Vyhrál v okrsku Ostrava-jih. Kandidát hnutí Ostravak získal ve druhém kole 71 procent hlasů, a porazil tak sociálního demokrata Karla Sibinského.

Leopold Sulovský je úspěšný podnikatel, ale i horolezec a komunální politik. Horolezectví teď prý ale půjde trochu stranou. „Dali mi hlas, dali mi důvěru, tak Senát naplno,“ prohlásil Sulovský.

Nově zvolený senátor chce v horní komoře parlamentu prospět obyvatelům Ostravska. Jak konkrétně, zatím neví.

Vsadila na kontakt s voliči. Vyplatilo se

Senátorkou za Brno-město se stala Eliška Wagnerová. Bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu kandidovala jako nezávislá za Stranu zelených.

V jejím volebním štábu už pár minut po uzavření volebních místností zavládla dobrá nálada. Kolem půl čtvrté byla sečtena už většina hlasů a všichni z volebního štábu se přesunuli ke sledování volebního studia s aktuálními výsledky voleb. Prvním gratulantem byl poté předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Jen na oko nešťastný byl manžel budoucí senátorky Arnošt Wagner. Když teď bude jeho žena častěji v Praze, jeho jídelníček se prý omezí na polévky se sáčku: „Těch 6 let, z toho zblbnu.“

Ivana Šuláková, Vlasta Gajdošíková, Jan Herget, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme