Senát plánuje zvýšit příplatky třídním učitelům o 3000. Valachová hodlá přesvědčit sněmovnu

Senát chce v rámci zavedení učitelského kariérního řádu zvýšit příplatky třídním učitelům. Měli by dostávat 3000 korun měsíčně, tedy dvojnásobek částky schválené sněmovnou. Finančně by si měli polepšit pedagogové vykonávající některé specializované činnosti, které by ale měly být zredukovány. Horní komora o tom ve středu rozhodla po více než čtyřhodinovém projednávání novely o pedagogických pracovnících. Změny budou muset posoudit poslanci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Valachová, ČSSD | Foto: Filip Jandourek

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) navrhované změny odmítla vzhledem k tomu, že navýšení není finančně zajištěno.

„Návrhy by nebyly dostatečně rozpočtově kryty a způsobovaly by rozbroje v pedagogických sborech," uvedla ministryně. Schválení novely beze změn se jí nepovedlo prosadit od dva hlasy, pro bylo 34 přítomných senátorů. Pro zamítnutí novely hlasovalo 26 senátorů.

Kariérní řád učitelů počítá s tím, že pedagogové budou zařazeni do tří stupňů od začínajících přes samostatné po vynikající. Podle tohoto zařazení budou také odměňováni.

Adaptace, atestace

Každý začínající učitel bude muset absolvovat dvouleté adaptační období, zakončené atestačním řízením ve škole, kde bude působit. Pomáhat by mu měl takzvaný uvádějící učitel za příplatek 3000 korun měsíčně, nebo 1500 korun při sníženém úvazku.

Třítisícový příplatek budou mít ze zákona rovněž učitelé třetího stupně za to, že budou zajišťovat profesní rozvoj pedagogických pracovníků školy a metodicky usměrňovat a koordinovat vzdělávací a výchovnou činnost učitelů.

Celkem by si díky postupu do vyššího tarifního stupně měli podle Valachové polepšit o 5000 korun měsíčně. Atestace pro třetí stupeň mají být spuštěny v roce 2021.

'Demisi nestahuji'

Po projednávání novely ministryně školství Valachová uvedla, že chce obhájit kariérní řád učitelů ve sněmovně a svou práci dokončit. Demisi prý nestahuje a o situaci bude mluvit s premiérem Bohuslavem Sobotkou z ČSSD.

„Já svou demisi nestahuji. Chtěla bych dokončit kariérní řád," uvedla Valachová s tím, že s kariérním řádem spojila svou demisi. „Demisi má pan prezident, on tedy rozhoduje o jejím dalším osudu," dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme