Senát podle očekávání odmítl balíček sociálních úspor

Balíček úspor v resortu práce a sociálních věcí podle očekávání neprošel Senátem. Obsahuje omezení porodného, rodičovského a sociálního příspěvku. Jedinou změnou oproti současnému stavu je vyplácením kompenzací lidem bez práce za nevyplacené odstupné či odchodné, a to od příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu 4.8.2011 | Foto: Filip Jandourek

Zamítnutí navrhli zástupci KSČM a ČSSD, kteří mají v horní komoře parlamentu většinu. Například Alena Gajdůšková z ČSSD kritizovala rušení porodného na druhé a další dítě, které je podle ní protipopulačním opatřením. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka je ale porodné jen jednorázovou a nedostatečně motivující dávkou.

Sociální demokraté také nesouhlasí s tím, že nově má všechny dávky vyplácet výhradně úřad práce. To podle ČSSD vnese do systému zmatek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr Jaromír Drábek si stěžuje na absenci diskuse v Senátu

„V té době není možné zvládnout přesun těch pracovníků z obcí na úřady práce, bude to další zásek do jejich činnosti. Bojím se, že v lednu nemusí dojít k vyplacení sociálních dávek a to bude přinášet velké potíže v obcích,“ tvrdí šéf senátorského klubu ČSSD Petr Vícha.

Ministra práce a sociálních věcí za TOP09 Jaromíra Drábka postoj oranžového Senátu nepřekvapil: „Bohužel se naplnilo očekávání, že Senát jednal velmi stranicky, nebyla žádná diskuse o pozměňovacích návrzích, nebyla diskuse o tom, jak zákony případně upravit tak, aby lépe senátorům vyhovovaly.“

Původní zákon, o kterém hlasovali už loni, vrátil zákonodárcům Ústavní soud. Ten vyhověl stížnosti ČSSD na to, že byl schvalován ve stavu legislativní nouze.

Zákon se vrátí do sněmovny, kde bude na jeho schválení vládní koalice potřebovat 101 hlas.

Senát vrací Sněmovně jeden zákon za druhým. Ještě před úsporným balíčkem ministra Drábka odešel s nepořízenou ministr financí Miroslav Kalousek, kterému senátoři zamítli zvýšení nižší sazby DPH. Opozice se stejně staví také k novele zákoníku práce.

Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme