Senát podle očekávání zamítl církevní restituce. Návrh vrací sněmovně

Senátoři hlasy levice odmítli církevní restituce. Proti předloze zvedlo ruku 43 senátorů ze 77. Projednávání předlohy se protáhlo na deset hodin. Podle ČSSD jsou náhrady za majetek nadhodnocené o 54 miliard a znamenaly by nerovnost mezi restituenty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu, který má na programu návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi

Schůze Senátu, který má na programu návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi | Foto: Filip Jandourek

Po celodenním projednávání senát církevní restituce podle očekávání zamítl. Debata trvala přes deset hodin. Přitom hrozilo, že by mohla trvat ještě déle. Senátoři si ale poměrně unikátně odhlasovali, že nesměli mluvit déle než deset minut dvakrát po sobě.

Opozice, která tak vrátila návrh sněmovně, má výhrady například k rozsahu majetku, jenž by měl stát církvím vydat. Někteří sociální demokraté také varují před prolomením restituční hranice 25. února 1948.

Přehrát

00:00 / 00:00

Církevní restituce v senátu sledovala redaktorka Lenka Jansová. Mluvila o nich ve Večerním Radiožurnálu

„Ruší se Benešův zákon 142 z roku 47 o revizi první pozemkové reformy Tomáše Garrigua Masaryka a Antonína Švehly. Tím pádem se ruší i tato pozemková reforma. Církvím se prakticky přiznává ještě větší rozsah majetku, než přihlásily v pozemkové reformě v roce 1919,“ vysvětlil šéf senátního zemědělského výboru Jan Hajda z ČSSD.

Senátoři za TOP 09 a Starosty ale takový argument odmítají. „Tam je dokonce výslovně napsáno, že pokud byl majetek vydán podle dekretu prezidenta Beneše, tak ani tahle hranice se neprolamuje. Neprolamuje se hranice 25. února 1948. A pokud oni argumentují tak, že tomu tak není, tak to není pravda,“ řekla senátorka Soňa Paukrtová.

Koalice bude potřebovat 101 hlasů

Místopředseda horní komory Přemysl Sobotka z ODS upozornil, že by se podle návrhu církvím vrátilo jen to, co jim komunistický režim ukradl. Podle ministryně kultury z TOP 09 a Starostů Aleny Hanákové by se stát měl s církvemi majetkově vyrovnat co nejrychleji.

„Všichni ti, kteří byli před námi měli prostor, měli šanci, měli určitě spoustu nápadů. Právě proto, že se to nechalo tak dlouho ležet, o to je to teďka těžší. Proto bych si přála, aby se celý proces ukončil, aby církevní restituce mohly být schváleny,“ řekla Hanáková.

Schůze Senátu, který má na programu návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi,Jiří Diensbier | Foto: Filip Jandourek

Návrh se teď vrátí zpět do sněmovny. Na přehlasování senátu bude vládní koalice muset najít 101 hlasů, při červencovém hlasování jich měla jen 93. Premiér Petr Nečas (ODS) přesto věří, že senátní veto poslanci přehlasují.

Senátor Marcel Chládek z ČSSD doufá, že se to nestane: „Pokud poslanci dobře poslouchali, tak se mohli dozvědět, že se jedná i o právní paskvil. Je tady jeden velký problém, že řada lidí, jiných restituentů, pokud by tento zákon prošel, tak se můžou soudit, protože jsou znevýhodněni. Osobně si myslím, že nelze napravovat jednu křivdu křivdou druhou.“

Církvím má být podle návrhu vrácen majetek v hodnotě 75 miliard korun a navíc 59 miliard jako finanční kompenzace v průběhu třiceti let. K této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních.

Lucie Husárová 1, Lenka Jansová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme