Senát podpořil až tříleté tresty za kupčení s hlasy voličů

Kupčení s hlasy voličů má být trestný čin i podle senátorů. Ti podpořili novelu trestního zákoníku, podle které by mohl ten, kdo uplácí voliče jít až na tři roky do vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zamčená volební urna. | Foto: Tomáš Adamec

Trestat se budou, jak řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, jen nejkřiklavější případy uplácení a jako příklad uvedl volby v Krupce na Teplicku, kde museli jít lidé k volbám na třikrát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za mimořádně důležitou označil novelu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

Konkrétně se v příslušném paragrafu tento nový trestný čin definuje takto: kdo by jinému poskytl majetkový prospěch za to, že bude volit nebo hlasovat v referendu v rozporu s nezávislým vyjádřením své vůle, může jít do vězení na šest měsíců až tři roky.

"Jsme přesvědčeni, že po přijetí této úpravy bude možné bez jakýchkoli interpretačních problémů postihovat takzvané kupčení s hlasy," domnívá se Pospíšil.

„Ukázalo se v praxi, že současné trestní právo má sice určité nástroje, ale při aplikaci policií a státními zástupci vznikají interpretační problémy. Protože jde o mimořádně nebezpečné společenské jednání, je třeba, aby tato věc byla vyřešena bez interpretačních problémů. Novela je mimořádně důležitá, protože odstraní výkladové problémy,“ zdůraznil ministr.

O volební guláše nebo levné pivo lidé před volbami nepřijdou. Tento předvolební folklór se trestat nebude.

Novelu teď posoudí prezident republiky.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme